XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Choroby wewnętrzne
Wszystko zablokowane – jak „odetkać” kota z zaparciem?
Margie Scherk
Problem zaparć u kotów jest trudny dla wszystkich, którzy mają z nim do czynienia. Można go jednak rozwiązać, gdy tylko określi się jego przyczynę – niezależnie od tego, czy ma ona podłoże medyczne, czy behawioralne. Wszystkie narzędzia niezbędne do udrożnienia kocich jelit znajdują się na wyciągnięcie twojej ręki.
Napinanie się w kuwecie – czasem wręcz zawodzenie lub pozostawianie niemile widzianych twardych odchodów w różnych miejscach domu – przemawia za tym, że koty z zaparciem odczuwają duży dyskomfort. Utrudnione wypróżnianie może wpływać na łaknienie kota, a nawet powodować u niego wymioty. Tradycyjne postępowanie w takich przypadkach polega na podawaniu wlewek doodbytniczych, środków przeczyszczających lub zwiększających kurczliwość błony śluzowej jelit, wzbogaceniu diety o włókno pokarmowe oraz działaniach poprawiających motorykę przewodu pokarmowego. Czy możliwe jest jednak, że przegapiamy jakąś bardzo prostą przyczynę zaparcia u kotów? Kiedy powinniśmy obawiać się długofalowych skutków zaparcia?
Przyczyny zaparcia
Zaparcie to objaw kliniczny, który nie jest patognomoniczny dla żadnej konkretnej jednostki chorobowej. Najczęściej stanowi ono konsekwencję odwodnienia. W zależności od wieku i stopnia otłuszczenia kota jego ciało składa się w 65-75% z wody. Utrzymanie homeostazy w organizmie polega na zapewnieniu stałego składu przestrzeni wewnątrzkomórkowej i zewnątrzkomórkowej. Kiedy dochodzi do odwodnienia komórek, organizm uruchamia mechanizmy mające skorygować niedobór płynów. Zwiększenie pragnienia i zagęszczenie moczu są niewątpliwie skuteczną formą reakcji na odwodnienie, ale tylko do pewnego stopnia. Kiedy przestają wystarczać, zwiększa się wchłanianie zwrotne wody w jelicie grubym, powodując wysuszenie kału, a tym samym utrudniając jego dalszy pasaż. Farmakoterapia nie zawsze stanowi więc najlepszy sposób wstępnego postępowania leczniczego w przypadku zaparcia.
Do innych przyczyn zaparcia zalicza się między innymi zaburzenia prowadzące do niedrożności (zarówno mechaniczne, jak i czynnościowe), ból podczas defekacji, stres w najbliższym otoczeniu (wynikający z problemów socjalnych lub spowodowany niedostateczną czystością kuwety) oraz potencjalną chorobę metaboliczną (tab. 1).
Ocena pacjenta
Wywiad
Zważywszy na ogromną liczbę możliwych przyczyn oraz zaburzeń towarzyszących zaparciom, zebranie odpowiedniego wywiadu ma kluczowe znaczenie. Właściciele kotów mogą mylić u swoich podopiecznych objawy bolesnego oddawania moczu z bolesnym parciem na...