BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Toksykologia
Zatrucie bateriami zasadowymi u psa
Camille DeClementi
W artykule opisano przypadek rocznego owczarka australijskiego, który trafił na badanie do lecznicy weterynaryjnej po pogryzieniu dwóch baterii zasadowych.
Roczna sterylizowana suka rasy owczarek australijski o masie 11,8 kg została przyprowadzona do lecznicy weterynaryjnej godzinę po pogryzieniu dwóch baterii zasadowych.
Wywiad
Właściciel psa znalazł w domu dwie baterie zasadowe przedziurawione w dwóch miejscach. Zauważył również czerwoną plamę na języku psa, w związku z czym udał się do lecznicy.
Badanie kliniczne
W trakcie badania klinicznego pies prawidłowo reagował na bodźce. Na lewej policzkowej powierzchni języka zaobserwowano lekkie powierzchowne otarcie. Poza tym nie stwierdzono żadnych znaczących zmian.
Wstępne leczenie
Ze względu na podrażnienie jamy ustnej widoczne we wstępnym badaniu pies otrzymał leki osłaniające przewód pokarmowy, w tym sukralfat (500 mg wymieszane z wodą do otrzymania zawiesiny i podawane trzy razy dziennie przez pięć dni) oraz famotydynę (10 mg doustnie raz dziennie przez pięć dni).
Właścicielowi zalecono, by w domu obserwował, czy u psa nie dochodzi do nasilania się zmian w jamie ustnej, nadmiernego ślinienia, braku apetytu, wymiotów oraz czy zwierzę nie staje się ospałe. Monitorowanie stanu pacjenta jest konieczne, ponieważ uszkodzenie błony śluzowej może rozwinąć się z opóźnieniem, a pełny zakres objawów może być widoczny dopiero po 12 godzinach od zatrucia.1
Dalsze leczenie
Mniej więcej 18 godzin po pogryzieniu baterii pies stał się osowiały, przestał jeść i zaczął się lekko ślinić. Właściciel ponownie zawiózł go do lecznicy weterynaryjnej. W badaniu klinicznym wykryto umiarkowane owrzodzenie policzkowej powierzchni błony śluzowej języka. Temperatura nie odbiegała od normy, a badaniem palpacyjnym nie stwierdzono bólu w obrębie jamy brzusznej. Wyniki badania morfologicznego i biochemicznego krwi również mieściły się w zakresie wartości referencyjnych. Zwierzęciu podano tramadol (50 mg doustnie trzy razy dziennie przez pięć dni) oraz amoksycylinę z kwasem klawulanowym (125 mg doustnie dwa razy dziennie przez siedem dni).
Pies został zatrzymany w szpitalu na obserwację. Po czterech godzinach pacjent zaczął jeść małe ilości wilgotnej karmy weterynaryjnej dla psów wymagających intensywnej opieki lekarskiej.
Zwierzę wypisano do domu po 12 godzinach hospitalizacji. Właścicielowi zalecono podawanie wszystkich leków (sukralfat, famotydyna, tramadol oraz amoksycylina z kwasem klawulanowym) przez okres zalecany na ulotce oraz karmienie wyłącznie mokrą karmą aż do wygojenia się zmian w jamie ustnej. Wszystkie objawy ustąpiły w ciągu siedmiu dni od pogryzienia baterii.