XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Onkologia
Niedrożność dróg moczowych spowodowana chłoniakiem pęcherza moczowego u psa
Carolyn V. Clarke, Michele Cohen, Derek P. Burney
Czternastoletni kastrowany wyżeł węgierski krótkowłosy o masie ciała 24,6 kg trafił na konsultację z powodu nasilających się objawów bolesnego oddawania moczu, które spowodowały trwającą pięć dni całkowitą niedrożność dróg moczowych.
Historia choroby
Trzy miesiące przed konsultacją lekarz prowadzący rozpoznał u pacjenta wieloogniskową postać chłoniaka limfoblastycznego w IIIb stopniu zaawansowania klinicznego. Rozpoznanie opierało się na wynikach biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej lewego węzła chłonnego przedłopatkowego. W badaniu radiologicznym klatki piersiowej i jamy brzusznej stwierdzono powiększenie węzłów chłonnych mostkowych, pachwinowych i podlędźwiowych, a także wątroby i śledziony. Nie przeprowadzono badania ultrasonograficznego. Wdrożono chemioterapię według zmodyfikowanego schematu Wisconsin-Madison.
Pięć dni przed konsultacją pacjent zaczął wykazywać objawy bolesnego oddawania moczu i ponownie został przebadany przez lekarza prowadzącego. Wyniki wykonanego w tym czasie badania hematologicznego i biochemicznego krwi wykazały łagodną niedokrwistość (hematokryt = 33,6 l/l, wartości referencyjne = 37-55 l/l), łagodną limfopenię (0,48 × 103/µl, wartości referencyjne = 0,5-4,9 × 103/µl) oraz podwyższoną aktywność fosfatazy zasadowej (970 U/l, wartości referencyjne = 23-212 U/l). W badaniu ogólnym moczu stwierdzono ciężar właściwy wynoszący 1,030, dużą liczbę czerwonych krwinek obecnych w polu widzenia pod dużym powiększeniem (były zbyt liczne, aby można je było policzyć), od pięciu do siedmiu leukocytów w polu widzenia pod dużym powiększeniem i obecność bakterii o kształcie pałeczkowatym, których liczbę oszacowano na 3+.
W oparciu o uzyskane wyniki badań rozpoczęto leczenie, które obejmowało podawanie cyprofloksacyny (10 mg/kg m.c. doustnie dwa razy dziennie) w celu zwalczania zakażenia dróg moczowych oraz wykonywane kilka razy dziennie cewnikowanie dróg moczowych, w związku z objawami niedrożności. Pacjent został skierowany na konsultację do Veterinary Emergency and Referral Group South na dalsze badania mające określić przyczynę niedrożności dróg moczowych i badania diagnostyczne.
Badanie kliniczne
W czasie wizyty w badaniu klinicznym stwierdzono obecność bolesnego tworu o twardej konsystencji zlokalizowanego w doogonowej części jamy brzusznej – podejrzewano, że jest to pęcherz moczowy – oraz powiększenie węzłów chłonnych podlędźwiowych, które były wyczuwalne w badaniu przez odbytnicę. W badaniu profilu nerkowego wykonanym we własnym zakresie, bez wysyłania materiału do laboratorium zewnętrznego, wykazano łagodną niedokrwistość (hematokryt = 27 l/l, wartości referencyjne = 35-50 l/l), natomiast wyniki parametrów charakteryzujących pracę nerek mieściły się w zakresie wartości prawidłowych.