XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Toksykologia
Zatrucie salbutamolem u psa
Brandy R. Sobczak
Dwuletnia wysterylizowana suka rasy pit bull terrier o masie ciała 26,5 kg została przyprowadzona na ostry dyżur do kliniki z objawami duszności. Właściciel podejrzewał też częstoskurcz, ponieważ wydawało mu się, że serce psa pracuje bardzo szybko.
Wywiad
Mniej więcej pięć godzin wcześniej właściciel znalazł na posłaniu psa inhalator z salbutamolem w aerozolu (90 µg/dawkę). Były w nim dwie dziury po zębach. Inhalator był przedtem użyty tylko kilka razy. Nie można było ustalić dawki salbutamolu, którą przyjął pies.
U zwierzęcia występowały epizody alergii i atopii, w związku z tym otrzymywało prednizon co drugi dzień.
Badanie kliniczne i testy diagnostyczne
Podczas badania u psa rozpoznano częstoskurcz – liczba uderzeń serca wynosiła 220/minutę. Występowało też dyszenie. Temperatura ciała pozostawała w normie. Spojówki w obu oczach były przekrwione, na palcach obecny był rumień. Stwierdzono wieloogniskowe obszary wyłysienia (prawdopodobnie spowodowanego alergią). Wyniki badania krwi odbiegające od normy obejmowały hipokaliemię (stężenie potasu we krwi = 2,6 mmol/l, norma 3,4-4,9 mmol/l), hiperglikemię (stężenie glukozy we krwi = 121 mg/dl, norma 60-115 mg/dl), kwasicę metaboliczną (pH krwi żylnej = 7,304, norma 7,35-7,45) i nadmiar zasad (-8, norma od -5 do 0).
Leczenie
Psa przyjęto do szpitala w celu leczenia częstoskurczu, monitorowania stężenia elektrolitów i zastosowania postępowania wspomagającego. Podano płyny dożylne Plasma-Lyte (Baxter) wzbogacone chlorkiem potasu w ilości 40 mEq/l w tempie 90 ml/godzinę oraz 10 mg propranololu (0,37 mg/kg m.c.) doustnie, ponieważ niedostępna była dożylna postać tego leku. Liczbę uderzeń serca, ciśnienie krwi i stężenie elektrolitów we krwi pacjenta, w tym potasu i fosforu, monitorowano przez 18 godzin.
Po dwóch godzinach od podania propranololu tętno psa obniżyło się do 160 uderzeń na minutę i utrzymywało się na poziomie 150 uderzeń na minutę przez resztę pobytu zwierzęcia w szpitalu. Dyszenie ustąpiło po dwóch godzinach od rozpoczęcia leczenia, podobnie jak przekrwienie spojówek.
W ciągu pięciu godzin od przyprowadzenia pacjenta do kliniki wyrównano kwasicę, stężenie potasu jednak nadal pozostawało na niskim poziomie (3,3 mmol/l). Stężenie to powróciło do normy (4,2 mmol/l) w ciągu dziewięciu godzin od pierwszego badania. ...