XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Artykuł wiodący
Kastracja u psów – technika mosznowa i przedmosznowa
Kimberly Woodruff, Karla Rigdon-Brestle, Philip A. Bushby, Robert Wills, Carla Huston
Czy zabieg kastracji z cięcia mosznowego jest tak samo bezpieczny i skuteczny jak powszechnie zalecana kastracja przedmosznowa? Wyniki tego badania mogą zadziwić wielu lekarzy weterynarii.
Przez wiele lat technika kastracji z cięcia przedmosznowego była uważana za jedyną akceptowalną metodę trzebienia psów.1 W ostatnim czasie popularność zyskała jednak również kastracja mosznowa, jako bezpieczna alternatywa dla tradycyjnej techniki zabiegu. Kastracja mosznowa została opisana po raz pierwszy w 1974 roku.2 Technika ta może skrócić czas operacji, a jednocześnie nie podwyższa ryzyka powikłań w porównaniu z tradycyjną metodą przedmosznową.
Kastracja mosznowa została opisana jako odpowiednia metoda dla pacjentów pediatrycznych.1 Coraz częściej wykorzystuje się ją również u psów dorosłych w lecznicach, które zajmują się akcjami kastracyjnymi i sterylizacyjnymi.3 Tego typu lecznice mają zwykle bardzo dużą liczbę pacjentów i jednocześnie ograniczone środki. Metoda, która skraca czas znieczulenia i przyspiesza zabieg choćby o kilka minut, może w takich sytuacjach okazać się wielce korzystna.
Technika kastracji z cięcia mosznowego jest stosowana w wielu lecznicach. Do tej pory nie opublikowano jednak żadnych badań analizujących ryzyko powikłań przy tego typu zabiegu lub porównujących to ryzyko w przypadku kastracji mosznowej i przedmosznowej. Nasze badanie zostało przeprowadzone po to, by porównać ryzyko powikłań oraz wydajność chirurgiczną tych dwóch metod kastracji u psów powyżej szóstego miesiąca życia. Chcieliśmy zweryfikować hipotezę, która zakłada, że nie ma różnicy w występowaniu powikłań pomiędzy kastracją mosznową i przedmosznową.
Powikłania
Podobnie jak inne zabiegi chirurgiczne, orchidektomia wiąże się z ryzykiem powikłań. Powszechnie uważa się, że kastracja mosznowa u dorosłych psów częściej doprowadza do powikłań niż kastracja przedmosznowa. Twierdzenie to nie jest jednak poparte żadnymi badaniami. Trudno uzyskać dane porównujące oba zabiegi, ponieważ powikłania oraz poziom szczegółowości kart leczenia różnią się w poszczególnych lecznicach.4,5 Co więcej, właściciele mogą nie zauważyć lub nie zgłosić niewielkich powikłań, które pojawiają się w domu. Wśród psów, u których przeprowadzono kastrację przedmosznową, odsetek zgłaszanych powikłań waha się od 0 do 32%. Często uważa się, że powikłania rzadziej występują u młodych pacjentów.4,6
Wśród powikłań obu metod kastracji wymienia się rozejście się szwów, obrzęk moszny, krwotok, podskórne wylewy krwi, krwiak moszny i samookaleczenie okolicy rany chirurgicznej. Pacjenci, u których pojawiają się niewielkie powikłania, często nie wym...