XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Toksykologia
Zatrucie mirabegronem u psów
Renee D. Schmid
Z powodu wysokiej toksyczności i krótkiego okresu, w czasie którego można przeprowadzić efektywne odtrucie, lek ten, stosowany przy nadreaktywności pęcherza moczowego u ludzi, powinien być szczególnie traktowany przez lekarzy weterynarii.
Gdy na infolinię poświęconą zatruciom u zwierząt (Pet Poison Helpline) zaczęły napływać zgłoszenia o zatruciach mirabegronem, postaraliśmy się zebrać informacje dotyczące bezpieczeństwa jego stosowania u ludzi. To, czego się dowiedzieliśmy, początkowo nas uspokoiło. Po dalszych badaniach poczuliśmy się jednak zaskoczeni tym, jak bardzo toksyczny jest ten lek dla psów i jak różne są efekty jego działania u poszczególnych gatunków.
Farmakologia
Receptory beta-3-adrenergiczne zlokalizowane są pierwotnie w tkance tłuszczowej i biorą udział w lipolizie oraz termogenezie. Ich stymulacja prowadzi w różny sposób do hamowania przekaźnictwa insulinowego i powoduje relaksację mięśniówki ściany pęcherza moczowego. Mirabegron – agonista receptorów beta-3-adrenergicznych – działa poprzez relaksację mięśnia wypieracza moczu zlokalizowanego w pęcherzu moczowym, przez co zwiększa objętość pęcherza i zmniejsza skurcze. W 2012 roku lek ten, sprzedawany pod nazwą handlową Myrbetriq, otrzymał zgodę na zastosowanie w leczeniu nadreaktywnego pęcherza moczowego wraz z objawami nietrzymania moczu i nadmiernej częstotliwości oddawania moczu (w Polsce dostępny jest preparat o nazwie Betmiga – przyp. red.).