BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Konie
Zapalenie rogówki u koni na tle immunologicznym
Ed Kane
Wczesne rozpoznanie i leczenie ma kluczowe znaczenie dla uratowania wzroku u koni z zapaleniem rogówki na tle immunologicznym.
Zapalenie rogówki na tle immunologicznym jest często występującą niezakaźną chorobą oczu u koni. Lekarze weterynarii zajmujący się końmi mogą rozpoznać ją, stwierdzając przewlekłe zmętnienie rogówki bez jej owrzodzenia lub wyraźnego zapalenia błony naczyniowej oka.
Wyróżnia się cztery typy zapalenia rogówki na tle immunologicznym, różniące się głębokością zmian w rogówce. Choroba zwykle występuje tylko w jednym oku, ale może pojawić się w obu oczach.
Należy podkreślić, że zapalenie rogówki na tle immunologicznym może być bardzo poważną chorobą, zagrażającą zdolności widzenia konia. „Rozmowa z lekarzami weterynarii zajmującymi się końmi może być w tym przypadku utrudniona, ponieważ zwracano im głównie uwagę na owrzodzenia rogówki, a w tym przypadku mają do czynienia z chorobą bez owrzodzeń” – mówi Dennis Brooks, DVM, PhD, DACVO, profesor oftalmologii z College of Veterinary Medicine, University of Florida.
Prawdopodobne przyczyny
Jak mówi Brooks, przyczyną wielu niewrzodziejących keratopatii koni są prawdopodobnie silne reakcje immunologiczne rogówki na obce białko, antygen bakteryjny lub własny antygen. Podejrzewane przypadki zapalenia rogówki na tle immunologicznym u koni pierwotnie klasyfikuje się według widocznej głębokości reakcji zapalnej.1
Rogówka ma ograniczone możliwości reagowania na urazy. Mogą wrastać w nią naczynia, mimo że w prawidłowej rogówce ich nie ma. Mogą naciekać ją różne typy komórek, chociaż normalnie jest ona względnie bezkomórkowa. Może też zwiększać się zawartość wody.
Ponadto oko konia może pozbyć się uszkodzonych komórek, gdy dojdzie do urazu lub choroby. Jest to sposób gojenia się rogówki. Normalna rogówka jest przejrzysta, ale gdy nastąpi uszkodzenie, zmienia zabarwienie – na niebieskie w przypadku obrzęku, czerwone od naczyń krwionośnych lub białawożółte przy nacieku białych krwinek.
„Problemem jest, jak u konia przebiega choroba rogówki, gdy występują zarówno procesy zakaźne, jak i niezakaźne?” – mówi Brooks. – „Większość lekarzy weterynarii chętniej leczy zakażenia, ponieważ mogą zastosować leki przeciwbakteryjne i przeciwgr...