BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Choroby wewnętrzne
Zasady leczenia zapalenia trzustki u kotów
Zapoznaj się z poradami specjalisty w dziedzinie chorób kotów, dotyczącymi postępowania z tym powszechnym kocim problemem.
Niezależnie od tego, czy tobie, Mruczkowi lub mamie Mruczka podoba się to, czy nie, jeśli raz zostanie rozpoznane zapalenie trzustki i wiesz, że znajdujące się tam zymogeny szaleją, bez wątpienia Mruczek będzie musiał zostać poddany hospitalizacji i leczeniu. Jak jednak mówi Elizabeth Colleran, DVM, MS, DAVBP (choroby kotów): „Zabierz go ze szpitala tak szybko, jak to możliwe”. Oznacza to, że kot powinien jak najszybciej wrócić do domu i do roli ulubionego towarzysza swoich właścicieli. Jakie to nowoczesne!
Oto jej zalecenia, w jaki sposób osiągnąć ten szlachetny cel u kotów z zapaleniem trzustki:
1. Uzupełnienie płynów oraz przywrócenie równowagi elektrolitowej
Zacznijmy od szybkiej wskazówki. Aby bezboleśnie założyć kateter do żyły obwodowej, należy wygolić sierść na kończynie, podać miejscowo lidokainę w żelu, użyć opatrunku okluzyjnego w tej okolicy i poczekać 20 minut, zanim wprowadzi się kateter. Wszyscy – naprawdę wszyscy – będą ci wdzięczni.
Teraz, gdy kateter jest założony, czas na skorygowanie odwodnienia i uzupełnienie bieżącego zapotrzebowania na płyny. Jesteś już ekspertem w doborze krystaloidów podawanych dożylnie, pamiętaj jednak, aby nie wybierać płynu Ringera z dodatkiem mleczanu, jeśli widzisz objawy mogące wskazywać na zmiany w wątrobie lub zaburzenia jej czynności.
Jeśli chodzi o zaburzoną równowagę elektrolitową, powszechnym zjawiskiem u kotów z zapaleniem trzustki jest hipokaliemia. Zbadaj stężenie potasu i zastosuj go w odpowiedniej dawce wraz z płynami podawanymi dożylnie.