BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Onkologia
Nowotwory skóry powszechnie występujące u psów i kotów – diagnostyka cytologiczna i możliwości leczenia
Laura D. Garrett
Badanie cytologiczne, czyli ocena mikroskopowa komórek pochodzących z różnych tkanek, rozprowadzonych na szkiełkach podstawowych, stanowi skuteczną metodę oceny zmian skórnych występujących u małych zwierząt, które trafiają do klinik weterynaryjnych.1 W przypadku wielu guzów skóry badanie cytologiczne może umożliwić ustalenie ostatecznego rozpoznania. W pozostałych analiza pobranego materiału pozwala lekarzowi na wykluczenie niektórych jednostek chorobowych branych pod uwagę w rozpoznaniu różnicowym i wybór najlepszych metod diagnostycznych, które należy zastosować na dalszych etapach postępowania.
Wykonywanie preparatów cytologicznych
Pierwszym, kluczowym etapem badania cytologicznego jest pozyskanie dobrej jakości materiału komórkowego i wykonanie z niego odpowiednich jakościowo preparatów mikroskopowych.
Pobieranie materiału cytologicznego
Technika pobierania materiału in vivo może obejmować wykorzystanie samej igły (technika bez aspiracji – jest to metoda preferowana przez autorkę artykułu) lub igły połączonej ze strzykawką (technika z aspiracją) (patrz ramka „Co jest potrzebne”). Obie te techniki są zazwyczaj określane mianem biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC).
1. Przed rozpoczęciem pobierania materiału należy ułożyć w rzędzie od czterech do sześciu szkiełek podstawowych.
2. Palcami mniej sprawnej ręki należy ustabilizować położenie zmiany.
3. W przypadku techniki bez aspiracji:
- Wprowadzić igłę w zmianę.
- Szybko wycofać igłę – ale tak, aby nadal pozostawała w obrębie skóry – i ponownie wprowadzić ją w zmianę. Czynności te powtórzyć kilkakrotnie, zanim ostatecznie wysunie się igłę ze skóry.
- Nabrać do strzykawki kilka mililitrów powietrza, podłączyć ją do igły i usunąć zawartość igły na szkiełko podstawowe.
- Należy upewnić się, że ścięty koniec igły jest skierowany ku dołowi, a jej zawartość jest nanoszona na szkiełko mikroskopowe blisko jego matowego końca.
4. W przypadku techniki z aspiracją:
- Podłączyć igłę do strzykawki, wprowadzić igłę w zmianę i kilkakrotnie odciągnąć i puścić tłoczek.
- Po zniesieniu podciśnienia wysunąć igłę ze skóry, odłączyć ją od strzykawki, a następnie nabrać do strzykawki kilka mililitrów powietrza.
- Ponownie połączyć strzykawkę z igłą i nanieść zawartość igły na szkiełko podstawowe.
Co jest potrzebne
Pobieranie materiału i wykonywanie preparatów przeznaczonych do badania cytologicznego jest proste i wymaga minimalnej ilości sprzętu:
- igły (zazwyczaj 20G lub 22G)
- strzykawka o pojemności 6 ml
- fabrycznie czyste szkiełka podstawowe.