XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Toksykologia
Ostre zatrucie cebulą u kota
Erin Freed
Koty są bardziej wrażliwe na toksyczne właściwości cebuli niż inne gatunki. Sprawdź, co powinieneś zrobić, jeśli zetkniesz się z takim przypadkiem w swojej lecznicy.
Czteroletni wykastrowany kot domowy krótkowłosy o masie ciała 2,7 kg trafił na ostry dyżur do kliniki z powodu ospałości i wzdęcia, które trwały od czterech godzin.
Wywiad
Uprzednio zdrowy kot około 10-12 godzin przed wystąpieniem ospałości i wzdęcia zjadł dwie lub trzy łyżki stołowe cebuli duszonej w maśle. Zakładając, że każda łyżka stołowa cebuli zawierała około 15 gramów produktu, można przyjąć, że zwierzę spożyło mniej więcej 11-16,6 g/kg m.c. tego warzywa.
Leczenie
Lekarz pełniący dyżur skontaktował się z Centrum Kontroli Zatruć Zwierząt ASPCA i otrzymał informacje na temat ryzyka uszkodzenia czerwonych krwinek na tle oksydacyjnym z powodu spożycia cebuli oraz plan leczenia.
Wykonano pełne badanie moczu, badanie morfologiczne krwi wraz z rozmazem (zabarwionym z użyciem błękitu metylenowego) oraz badanie biochemiczne surowicy. Wyniki przedstawiono w tabeli 1. Mikroskopowe badanie erytrocytów wykazało obecność ciałek Heinza w prawie każdym z nich. W moczu wykryto obecność hemoglobiny i bilirubiny. Hematokryt i całkowite stężenie białka wynosiły odpowiednio 43,6 l/l oraz 8 g/dl. Przez następne 24 godziny hematokryt w kolejnych badaniach wykonywanych co osiem godzin pozostawał na poziomie 30-35 l/l.
Rozpoczęto podawanie dożylnie roztworu Plasma-Lyte (Baxter) w podwójnej dawce podtrzymującej w celu wymuszenia diurezy i działania nefroprotekcyjnego. Podano też roztwór N-acetylocysteiny (roztwór 20% rozcieńczony jałową wodą do 5%), z czego 380 mg (140 mg/kg m.c.) na początku doustnie, a potem 190 mg (70 mg/kg m.c.) podawane co sześć godzin w czterech dawkach. W klinice co cztery godziny sprawdzano parametry krążeniowe i oddechowe kota, które pozostawały w granicach normy.
Kot zachowywał się spokojnie, był czujny i reagował na bodźce. Po mniej więcej 28 godzinach od spożycia cebuli wydalił ciemny kał, a po 30 godzinach ciemny mocz. Po 24 godzinach od spożycia cebuli powtórzono badanie morfologiczne krwi. Wyniki nie odbiegały od normy, poza niewielkim podwyższeniem aktywności transaminazy alaninowej (ALT) do 126,4 U/l, przy wartościach laboratorium referencyjnego wynoszących 10-100 U/l.
Kota przewieziono do lekarza pierwszego kontaktu i tam zwierzę pozostało w szpitalu przez następne 24 godziny. Kontynuowano podawanie płynów dożylnie – płyn Ringera z mleczanami w połowie dawki podtrzymującej oraz ostatnią dawkę roztworu N-acetylo...