XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Chirurgia
Biopsja laparoskopowa wątroby krok po kroku
Marc Hirshenson
Mniejsze nasilenie bólu oraz szybsza rekonwalescencja w porównaniu z tradycyjną laparotomią. Co warto wiedzieć o laparoskopowej biopsji wątroby?
Biopsja pełni istotną rolę w diagnostyce chorób wątroby. Badanie histopatologiczne próbki biopsyjnej umożliwia rozpoznanie różnicowe nowotworów, zakażeń, chorób zapalnych i metabolicznych, a także ustalenie planu leczenia. Do tradycyjnych metod diagnostyki biopsyjnej zalicza się biopsję aspiracyjną cienkoigłową przezskórną, biopsję gruboigłową przezskórną pod kontrolą USG oraz laparotomię.1 Wykorzystanie laparoskopii pozwala na wykonanie tradycyjnego, otwartego zabiegu chirurgicznego z minimalną inwazyjnością. W efekcie ból pooperacyjny jest mniej nasilony, a rekonwalescencja trwa krócej.2,3 Biopsja laparoskopowa jest obecnie bardzo przydatną metodą pobierania próbek wątroby do badania histopatologicznego z minimalnym ryzykiem powikłań.
Instrumentarium
Do przeprowadzenia biopsji wątroby potrzebne będą:
- Wieża laparoskopowa (monitor, kamera, źródło światła, insuflator oraz butla z dwutlenkiem węgla)
- Teleskop optyczny o średnicy 5 mm (możliwość oglądania obrazu pod kątem 0 lub 30 stopni)
- 1-2 trokary
- Narzędzie laparoskopowe do biopsji (zwykle laparoskopowe kleszczyki biopsyjne).
Dodatkowe narzędzia laparoskopowe (takie jak sonda z tępą końcówką lub retraktor laparoskopowy) mogą pomóc w manipulacji narządami jamy brzusznej oraz uzyskaniu lepszej widoczności.