XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
12/06/2017
Jak często powinno się stosować roztwory antybiotykowe w bakteryjnych zakażeniach spojówek?
Nie istnieje standardowa odpowiedź na to pytanie. Należy pamiętać, że pierwotne zakażenia bakteryjne spojówek rzadko występują u zwierząt domowych. Wyjątkiem jest bydło, u którego zdarzają się zapalenia rogówki i spojówki spowodowane zakażeniem Moraxella bovis. U psów do bakteryjnych zapaleń spojówek dochodzi najczęściej wtórnie, w przebiegu zespołu suchego oka lub ciężkich alergii. Zapalenia spojówek u kotów mają zwykle podłoże wirusowe, a zakażenia bakteryjne mogą rozwinąć się wtórnie. Z tego względu w większości przypadków zapalenia spojówek wskazane jest leczenie pierwotnej przyczyny.
W przypadku wtórnych zapaleń bakteryjnych, najczęściej zaleca się również stosowanie dospojówkowych antybiotyków. Sposób i częstotliwość podawania leku należy ustalić na podstawie nasilenia zakażenia oraz rodzaju czynnika chorobotwórczego. Rodzaj czynnika zakaźnego powinien być określony za pomocą badania bakteriologicznego oraz antybiogramu, ale wstępne badanie cytologiczne zeskrobiny ze spojówek może pomóc w wyborze odpowiedniego antybiotyku na początku leczenia. Jeżeli wykonanie posiewu bakteryjnego lub badania cytologicznego jest niemożliwe, należy zastosować antybiotyk o szerokim zakresie działania.
Kolejną kwestią jest częstotliwość podawania antybiotyku. Przy jej ustalaniu należy wziąć pod uwagę spodziewane stosowanie się właściciela do naszych zaleceń. W ciężkich zakażeniach, w których wysięk ropny jest obfity, antybiotyk powinno się podawać co godzinę lub dwie. W większości zakażeń umiarkowanych do łagodnych wystarcza podawanie roztworów antybiotykowych dospojówkowo trzy do czterech razy dziennie.
Veterinary Medicine • Vol 105, No 10, October 2010, p. 456
Juliet R. Gionfriddo, DVM, MS, DACVO
Department of Clinical Sciences, College of Veterinary Medicine and Biomedical Sciences, Colorado State University, Fort Collins, CO 80523