BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
14/06/2018
Gdy stosuję stapler chirurgiczny do zamykania cięć skórnych, zdarza się, że niektóre zszywki wychodzą z rany. Być może przyczyną jest technika lub sprzęt, którego używam. Proszę o komentarz na temat wykorzystania staplera w rutynowym zamykaniu ran w praktyce weterynaryjnej.
Stapler chirurgiczny jest bardzo pomocnym narzędziem, umożliwiającym skuteczne zamykanie ran skórnych. Zszywki pozwalają na znacznie szybsze zamknięcie rany w porównaniu ze standardowymi szwami skórnymi. Z tego względu wybieram stapler skórny do zszywania ran, które wymagają czasochłonnego opracowania chirurgicznego (np. rozległych ran lub przeszczepów skórnych). W tych przypadkach szybkie zamknięcie rany jest bardzo pożądane.
Jak bezpiecznie zamykać rany za pomocą staplera?
1. Bardzo istotne jest stosowanie zszywek odpowiedniej wielkości. Zszywki występują zwykle w dwóch rozmiarach. Przy wyborze rozmiaru należy wziąć pod uwagę wielkość, umiejscowienie oraz rodzaj rany. Przykładowo, zamknięcie rany na tułowiu wymaga zszywek szerszych niż w przypadku przeszczepu skóry na obwodowej części kończyny.
2. Zaleca się zakładanie szwów podskórnych lub śródskórnych w celu całkowitego lub częściowego zbliżenia brzegów rany. Dzięki temu unika się zbędnego napięcia skóry przy zamykaniu rany staplerem.
3. Zszywki należy zakładać prostopadle do brzegów rany, a nie pod kątem.
4. Z każdej strony rany należy założyć jednakową liczbę zszywek. Przed założeniem zszywki wskaźnik znajdujący się na części staplera wyrzucającej zszywki powinien być wyśrodkowany (pokrywać się z linią rany).
5. Przy zakładaniu zszywek zaleca się wytworzenie pewnego napięcia w osi długiej rany za pomocą pęsety.
6. Należy wywierać odpowiedni nacisk na aplikator, aby umożliwić prawidłową penetrację skóry przez zszywkę. Zbyt silny nacisk może doprowadzić do nadmiernego zatopienia się zszywki w skórze i uszkodzenia zszywanej skóry. Z kolei przy za słabym nacisku penetracja skóry może być niedostateczna, co skutkuje wypadaniem zszywek. Aby przyłożyć odpowiednio silny nacisk, konieczna jest kliniczna ocena rany.
Zdarza się niestety, że zszywki obracają się w skórze, na skutek czego ich ostre końce wystają z rany. Mimo że takie zszywki nadal utrzymują brzegi rany blisko siebie, trudno jest je usunąć za pomocą usuwacza zszywek. W takich sytuacjach konieczne jest przywrócenie prawidłowej pozycji zszywki za pomocą kleszczyków hemostatycznych (ostrymi końcami w kierunku ciała). Dopiero wtedy możliwe jest użycie usuwacza zszywek.
Veterinary Medicine • Vol 105, No 10, October 2010, p. 460
Steven F. Swaim, DVM, MS, Professor Emeritus
Scott-Ritchey Research Center, Department of Clinical Sciences, College of Veterinary Medicine, Auburn University, Auburn, AL 36849