XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
14/06/2018
Proszę przedstawić w skrócie zalecany obecnie schemat chemioterapii chłoniaków przewodu pokarmowego u kotów oraz oczekiwany czas przeżycia tych pacjentów.
U około 40% kotów z chłoniakiem pierwotnym miejscem rozwoju tego nowotworu jest przewód pokarmowy. Zazwyczaj chłoniaki przewodu pokarmowego wywodzą się z limfocytów B i występują u kotów w starszym wieku, u których badanie w kierunku wirusa białaczki kotów dało wynik ujemny. Jeżeli chodzi o lokalizację anatomiczną tego nowotworu, to najczęściej proces obejmuje jelito cienkie, rzadziej żołądek, jelito grube, w tym okrężnicę. Chłoniak przewodu pokarmowego może przyjmować postać rozlanego nacieku lub pojedynczych zmian ogniskowych. Często towarzyszy mu zajęcie węzłów chłonnych krezkowych.
Leczenie chłoniaka przewodu pokarmowego kotów wymaga zastosowania chemioterapii ogólnej, z resekcją ogniskowych zmian nowotworowych przewodu pokarmowego albo bez wykonywania zabiegu chirurgicznego. Wybór schematu chemioterapii ogólnej jest uzależniony od stopnia histologicznej złośliwości chłoniaka (niski, pośredni lub wysoki).
W przypadku chłoniaka przewodu pokarmowego o niskim stopniu złośliwości można stosować leczenie długoterminowe polegające na doustnym podawaniu chlorambucylu (4 mg/m2 doustnie co drugi dzień) i prednizonu lub prednizolonu (1 mg/kg doustnie raz dziennie). Rokowanie w przypadku kotów z chłoniakiem przewodu pokarmowego o niskim stopniu złośliwości jest zazwyczaj względnie dobre. Po rozpoznaniu choroby wiele z tych zwierząt przeżywa długi czas.
W przeciwieństwie do chłoniaków o niskim stopniu złośliwości, które są łatwiejsze do leczenia, większość chłoniaków występujących w przewodzie pokarmowym u kotów ma pośredni lub wysoki stopień złośliwości histologicznej, a ich długotrwałe leczenie jest znacznie trudniejsze. Ogólnie, w zmniejszaniu masy guza skuteczne są klasyczne leki cytotoksyczne, takie jak l-asparaginaza, winkrystyna, cyklofosfamid czy doksorubicyna. U kotów z chłoniakiem przewodu pokarmowego o pośrednim lub wysokim stopniu złośliwości, u których stosuje się wielolekowy schemat chemioterapii, taki jak CHOP [cyklofosfamid, hydroksydaunorubicyna (doksorubicyna), winkrystyna i prednizolon], wskaźnik reakcji może wynosić 50--70%, a czas przeżycia waha się od 7 do 10 miesięcy.
Veterinary Medicine • Vol 105, No 10, October 2010, p. 463
Timothy M. Fan, DVM, PhD, DACVIM (choroby wewnętrzne małych zwierząt, onkologia)
Department of Veterinary Clinical Medicine, College of Veterinary Medicine, University of Illinois, Urbana, IL 61802