XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
14/06/2018
Wielu opiekunów kotów uważa doustne podawanie leków za niebezpieczną sztuczkę cyrkową. Gdy podawanie leków jest trudne lub wywołuje bardzo silny stres zarówno u pacjenta, jak i u jego właściciela, temu ostatniemu jest szczególnie ciężko zastosować się do naszych zaleceń, co obniża skuteczność leczenia. Nowe badanie opublikowane na łamach „American Journal of Veterinary Research” jest pierwszym krokiem w kierunku oceny alternatywnych metod doustnego podawania leków u kotów, analizuje łatwość ich podawania postrzeganą przez właściciela i tolerancję pacjentów. W badaniu poddano analizie trzy różne postacie farmaceutyczne: olej złożony z triglicerydów, cienkie, rozpuszczalne listki podobne do pasków odświeżających oddech u ludzi oraz kapsułki żelatynowe. Żadna z postaci nie wykazywała aktywności chemicznej.
Na potrzeby badania dziewięćdziesiąt zdrowych kotów zostało w losowy sposób podzielonych na trzy grupy. Zwierzęta w każdej grupie otrzymywały inną postać farmaceutyczną leku, która była im podawana przez opiekunów raz dziennie przez dwa tygodnie. Na początku badania wykwalifikowani pracownicy lecznicy weterynaryjnej udzielili właścicielom instrukcji dotyczących prawidłowego doustnego podawania ww. postaci farmaceutycznych. Opiekunowie każdego dnia musieli ocenić na skali wzrokowo-analogowej lub na wykresie słupkowym łatwość podania preparatu. Zostali oni także poproszeni o codzienne wypełnienie listy kontrolnej i określenie, w jakim stopniu dana postać farmaceutyczna i sposób jej podawania są akceptowane przez kota.
Wynik badania zaskoczy tych wszystkich, którzy myśleli, że właściciele będą mieli opory przed wepchnięciem pod koci policzek drobnego zawiniątka albo niechętnie podadzą zwierzęciu całą strzykawkę oleju. Opiekunowie znacząco wyżej ocenili łatwość podawania oleju i doustnych listków rozpuszczalnych. Nie zaobserwowano jednak u kotów różnic w akceptowalności (postrzeganej przez właścicieli) różnych użytych postaci farmaceutycznych. Wyniki badania sugerują, że olej i doustne listki rozpuszczalne mogą doprowadzić do znacznego postępu w opracowywaniu sposobów podawania leków u kotów.
Sami naukowcy przyznali, że przedstawione badanie to dopiero początek prac. Opiekunowie zwierząt uczestniczący w badaniu albo pracowali w weterynaryjnych placówkach dydaktycznych, albo byli z nimi związani. Wielu z nich było właścicielami kilku kotów. Mimo że żaden z opiekunów nie pracował bezpośrednio ze zwierzętami, można podejrzewać, że ludzie należący do tej grupy lepiej radzą sobie ze swoimi podopiecznymi i chętniej stosują się do instrukcji dotyczących podawania leków. Wszystkie koty uczestniczące w opisywanym badaniu były zdrowe, a bardzo ważna jest też ocena wpływu choroby na łatwość podawania i tolerancję różnych doustnych postaci leku. Należy również wziąć pod uwagę, że dodanie do preparatu substancji leczniczej o nieprzyjemnym smaku będzie miało olbrzymi wpływ na jego akceptowalność, a zastosowanie dodatków smakowych może podwyższyć zarówno akceptację, jak i łatwość podawania. Z kolei substancje zastosowane w opisywanym badaniu były chemicznie nieaktywne, a olej i doustne listki rozpuszczalne były pozbawione dodatków smakowych. Co więcej, badanie to nie oceniło absorpcji i skuteczności działania leku podawanego w różnych postaciach. Zagadnienia te powinny zostać uwzględnione w kolejnych badaniach. Jako że kilka preparatów przeznaczonych dla ludzi jest już dostępnych w postaci doustnych listków rozpuszczalnych, bardzo prawdopodobne, że niebawem doprowadzi to do całkowitej rewolucji w sposobie opracowywania i podawania doustnych leków u kotów.
Opracowanie alternatywnych metod doustnego podawania leków bez wątpienia ułatwi opiekunom kotów stosowanie się do zaleceń i poprawi kompleksową opiekę nad tymi zwierzętami.
Veterinary Medicine • Vol 105, No 9, September 2010, p. 408
Na podstawie:
Traas AM, Fleck T, Ellings A, et al. Ease of oral administration and owner-perceived acceptability of triglyceride oil, dissolving thin film strip, and gelatin capsule formulations to healthy cats. Am J Vet Res 2010;71(6):610-614.