XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
13/03/2018
Która metoda jest najlepsza do wykrywania jaj pasożytów w rutynowym badaniu kału?
Badanie kału metodą flotacji z użyciem roztworu Sheathera uważa się za złoty standard w wykrywaniu większości, jeśli nie wszystkich, jaj robaków pasożytniczych oraz oocyst kokcydiów.1,2 Jest to najbardziej odpowiedni test w rutynowej diagnostyce. Flotacja kału opiera się na zasadzie, że ciężar właściwy większości jaj pasożytów (oraz niektórych larw) wynosi od 1,05 do 1,20,3 a więc mają one mniejszą gęstość niż roztwory flotacyjne. W efekcie jaja pasożytów (oraz niektóre larwy) wypływają na powierzchnię roztworu flotacyjnego. Wirowanie skraca czas potrzebny do tego, by jaja wypłynęły na powierzchnię. Umożliwia również wydobycie większej liczby jaj niż w przypadku metod, w których nie stosuje się wirowania.1,2 Co więcej, za pomocą wirowania łatwiej jest wykryć takie pasożyty jak Trichuris spp., których jaja charakteryzują się wysokim ciężarem właściwym i są nieliczne (patrz ramka „Schemat badania kału metodą flotacji wirówkowej”).
Na rynku dostępny jest gotowy roztwór Sheathera, można go również przygotować w lecznicy (patrz ramka „Przygotowanie roztworu sacharozy Sheathera”). Ma on wyższy ciężar właściwy (1,27) niż standardowe roztwory soli, takie jak siarczan cynku (ciężar właściwy 1,18), chlorek sodu i azotan sodu (ciężar właściwy od 1,18 do 1,20). Dzięki temu jest szczególnie wydajnym roztworem flotacyjnym. Na jego powierzchni unoszą się prawie wszystkie jaja pasożytów, w tym te o wyższym ciężarze właściwym (takie jak jaja pasożytów z rodzaju Taenia czy Physaloptera).
Bez względu na to, który roztwór zostanie wybrany, należy zmierzyć jego ciężar właściwy za pomocą hydrometru i powtarzać pomiar rutynowo (np. co miesiąc), by wykryć ewentualne zmiany spowodowane parowaniem. Zbyt wysoki ciężar właściwy roztworu może zniekształcić jaja lub cysty pierwotniaków (np. cysty Giardia spp.), a nawet doprowadzić do ich pęknięcia. Ze względu na różnice w ciężarze właściwym do izolacji cyst pierwotniaków z rodzaju Giardia zaleca się stosowanie roztworu siarczanu cynku zamiast roztworu Sheathera.
1. Wymieszaj około 2-5 g kału z 10 ml roztworu flotacyjnego. Przelej mieszaninę do szklanki przez sitko do herbaty. Aby ułatwić czyszczenie, sitko można wyścielić kwadratem z gazy.
2. Wlej przefiltrowany roztwór do 15-mililitrowej probówki wirówkowej.
3. Wiruj z prędkością 1200 rpm (280 g) przez 5 minut.
4. Umieść końcówkę jednorazowej pipety pod powierzchnią mieszaniny i dodawaj świeży roztwór flotacyjny, aż wytworzy się menisk wypukły. Pamiętaj, by nie przepełnić probówki, ponieważ może to doprowadzić do utraty jaj znajdujących się w roztworze przy przykrywaniu probówki szkiełkiem nakrywkowym (następny krok).
5. Przykryj probówkę szkiełkiem nakrywkowym na 10 minut.
6. Zdejmij szkiełko nakrywkowe i umieść je na szkiełku podstawowym (mokrą stroną w kierunku szkiełka podstawowego).
7. Obejrzyj dokładnie cały obszar pod szkiełkiem nakrywkowym w powiększeniu 10×. Obiektyw 40× może być wykorzystany do potwierdzenia rozpoznania.
W miarę możliwości należy badać co najmniej 1 do 2 g kału. Przy analizowaniu mniejszych ilości istnieje ryzyko uzyskania wyników fałszywie ujemnych, szczególnie jeżeli liczba jaj w kale jest niewielka. Próbki kału powinny być względnie świeże. Najlepiej badać je w dniu pobrania, ponieważ jaja po wydaleniu kału rozwijają się dalej i mogą wykluwać się z nich larwy. Niższa temperatura spowalnia niektóre z tych zmian, jednak organizmy o większej wrażliwości (np. pierwotniaki z rodzaju Giardia) mogą nie przetrwać przechowywania.
W niektórych sytuacjach mogą być wskazane również inne techniki. Wykonanie preparatu bezpośredniego z kału w kropli roztworu fizjologicznego jest użyteczne w identyfikacji ruchomych organizmów, takich jak trofozoity Giardia spp. Badanie cytologiczne kału (rozmaz suszony w powietrzu atmosferycznym) może być wykorzystane do analizy nacieków komórkowych oraz flory bakteryjnej (np. Campylobacter czy Clostridium spp.). Metoda Baermanna umożliwia wykrycie larw nicieni, takich jak Aelurostrongylus i Strongyloides spp., natomiast metoda sedymentacji pozwala na izolację jaj przywr oraz embrionalnych jaj nicieni, które mają wyższy ciężar właściwy i trudniej unoszą się na powierzchni roztworu. Wybór metody badania kału powinien opierać się na objawach klinicznych i diagnostyce różnicowej. U niektórych pacjentów konieczne jest wykonanie całego panelu badań kału.
454 g cukru granulowanego
355 ml wody z kranu
6 ml 37% formaldehydu
Wodę należy podgrzać niemal do temperatury wrzenia. Dodać cukier granulowany i mieszać do rozpuszczenia. Poczekać, aż mieszanina ostygnie do temperatury pokojowej i dodać formaldehyd. Sprawdzić ciężar właściwy roztworu i wyregulować go do 1,27, dodając wody lub cukru.
* Źródło: Blagburn BL, Butler JM. Optimize intestinal parasite detection with centrifugal fecal flotation. Vet Med 2006;101(7):455-464.
Veterinary Medicine • Vol 105, No 10, October 2010, p. 468
Joyce S. Knoll, VMD, PhD, DACVP
Department of Biomedical Sciences, Cummings School of Veterinary Medicine, Tufts University, North Grafton, MA 01536