XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
14/06/2018
Butch KuKanich
Wprowadzenie odpowiedniego okresu przerwy oraz zastosowanie alternatywnego leku przeciwbólowego ułatwia zmianę niesteroidowego leku przeciwzapalnego na inny lek z tej samej grupy.
Do tej pory nie przeprowadzono u psów żadnych badań analizujących czas usuwania z organizmu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, po którym można bezpiecznie podać kolejny lek. Z tego powodu moje zalecenia opierają się na doświadczeniu i mają charakter raczej zachowawczy. Do każdego pacjenta podchodzę indywidualnie. Jeżeli u zwierzęcia pojawiły się działania niepożądane, zwykle czekam co najmniej tydzień po zaprzestaniu podawania niesteroidowego leku przeciwzapalnego, który wywołał te skutki, i pełnym ustąpieniu objawów.
Jeżeli wprowadzenie nowego niesteroidowego leku przeciwzapalnego jest konieczne ze względu na brak wyników leczenia, czekam tydzień, jeżeli natężenie bólu u zwierzęcia na to pozwala. Jeżeli ból u zwierzęcia ma duże nasilenie, czekam co najmniej trzy do czterech dni. Jeżeli jest to wskazane, w międzyczasie można zastosować inne leki, takie jak tramadol, fentanyl (przezskórnie), hydrokodon lub kodeina.
Długość przerwy zależy również od tego, czy pacjent otrzymał początkowo kwas acetylosalicylowy. Jeżeli właściciel podał nawet jedną jego dawkę, należy odczekać co najmniej trzy dni lub nawet tydzień przed zastosowaniem nowego NLPZ. W przypadku długotrwałego leczenia kwasem acetylosalicylowym, właściciel musi poczekać co najmniej tydzień przed podaniem kolejnego NLPZ. Kwas acetylosalicylowy częściej powoduje skutki uboczne ze strony przewodu pokarmowego niż leki zarejestrowane do stosowania u zwierząt – po podaniu pojedynczej dawki obserwowano podkliniczne krwawienie do przewodu pokarmowego. W trakcie każdego badania szczenięcia należy ostrzec właściciela przed podawaniem psu kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu lub naproksenu.
Veterinary Medicine • Vol 105, No 12, December 2010, p. 576
Butch KuKanich, DVM, PhD, DACVCP
Department of Anatomy and Physiology, College of Veterinary Medicine, Kansas State University, Manhattan, KS 66506