XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Choroby wewnętrzne
Czy przemijające napady niedokrwienne u psów mają związek z nadciśnieniem tętniczym?
Pierre Bichsel, Ronald Lyman
Powszechnie występujące u ludzi przemijające napady niedokrwienne (TIA, z ang. transient ischemic attack) uważa się za przejściowe ogniskowe uszkodzenia mózgu (albo siatkówki oka), pojawiające się wtórnie do choroby naczyniowej. W większości przypadków objawy związane z chorobą ustępują całkowicie w ciągu paru minut, ale mają tendencję do nawrotów.
Objawy choroby pojawiają się w momencie chwilowej niewystarczającej perfuzji w obszarze unaczynionym przez tętnicę szyjną i podstawną. U ludzi najczęstszą przyczyną zaburzenia są zakrzepy, skurcz naczyń krwionośnych związany z nadciśnieniem tętniczym, miażdżyca oraz cukrzyca.
Chociaż przemijające napady niedokrwienne wynikające z nadciśnienia tętniczego były często opisywane u ludzi, nie zostały dotychczas zbadane u psów. W jednym z ostatnich doniesień przedstawiono przypadek 9-letniej wysterylizowanej suki rasy owczarek australijski, u której objawy stwierdzone w badaniu klinicznym i szczegółowym badaniu neurologicznym mogły być związane z przemijającymi napadami niedokrwiennymi.1
Początkowe objawy kliniczne
U psa stwierdzono następujące objawy kliniczne, których wystąpienie powiązano z zaburzeniami neurologicznymi: nagłe pojawienie się wymiotów, ślinotok, brak koordynacji ruchowej oraz niezborność kończyn miednicznych. Pacjent często tracił równowagę. Wyniki badania radiologicznego jamy brzusznej, badania morfologicznego i biochemicznego krwi, badania moczu oraz testu stymulacji kwasów żółciowych były prawidłowe. Pies został przyjęty do szpitala, gdzie poddano go płynoterapii dożylnej. Wszystkie objawy kliniczne choroby ustąpiły w ciągu jednej nocy.