Problemy behawioralne – leczyć czy uśpić?
Leczyć czy uśpić? Jak pomóc właścicielom zwierząt z problemami behawioralnymi dokonać właściwego wyboru
Lore I. Haug
Właściciele zwierząt z problemami behawioralnymi często proszą o radę lekarza weterynarii. W artykule tym opisano najistotniejsze czynniki, które należy rozważyć wraz z właścicielem, oraz konkretne kroki, jakie trzeba wykonać przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Zaburzenia zachowania są częstą przyczyną porzucania lub eutanazji zwierząt towarzyszących.1,3 Fachowe wsparcie w rozwiązywaniu problemów behawioralnych może jednak pomóc właścicielowi utrzymać więź ze zwierzęciem i zapobiec rozstaniu. Badania wykazują, że właściciele rzadziej pozbywają się zwierząt towarzyszących objętych rutynową opieką weterynaryjną oraz psów, które przeszły szkolenie z zakresu posłuszeństwa.2,4
Niemniej jednak problemy behawioralne są frustrujące, emocjonalnie wyczerpujące i często niebezpieczne dla zwierzęcia oraz jego otoczenia. Próba korekcji tych zaburzeń może być również dużym obciążeniem finansowym. Rozwiązywanie problemów behawioralnych jest zazwyczaj trudne, a czasem zbyt ryzykowne w pewnych sytuacjach rodzinnych.
Możliwe rozwiązania
Właściciele zwierząt z zaburzeniami zachowania mają do wyboru cztery rozwiązania:
1. tolerować zaburzenie
2. oddać zwierzę pod opiekę innego właściciela, który będzie w stanie zapewnić mu odpowiednie środowisko
3. podjąć próbę korekcji zachowania zwierzęcia
4. poddać zwierzę eutanazji.
Tolerowanie zaburzenia nie jest satysfakcjonującym rozwiązaniem. Zmiana właściciela zwierzęcia również może być problematyczna.
Klienci, którzy zdecydowali, że nie mogą zatrzymać zwierzęcia we własnym domu, często chcą oddać je do „domu z ogródkiem” lub do schroniska. Znalezienie nowego właściciela dla psa, który kogoś pogryzł, lub kota załatwiającego się poza kuwetą jest jednak trudne. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie jest więc dyskusyjne pod względem etycznym oraz prawnym. Potencjalni nowi właściciele często decydują się na adopcję z litości, nie zdając sobie sprawy, jakim ciężarem się obarczają. Część z nich myśli, że miłość i empatia wystarczą do rozwiązania problemów behawioralnych zwierzęcia. Co więcej, wiele organizacji pomagających zwierzętom nie bierze pod opiekę psów z historią pogryzień ze względu na konsekwencje prawne w przypadku pokąsania nowych właścicieli.
Jedynymi praktycznymi rozwiązaniami w wielu takich przypadkach są szkolenie lub eutanazja zwierzęcia. Artykuł ten skupia się na czynnikach, które mogą wpłynąć na decyzję właścicieli co do eutanazji albo szkolenia zwierzęcia z problemami behawioralnymi, ze szczególnym uwzględnieniem agresji oraz zaburzeń lękowych.