XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Problemy behawioralne – leczyć czy uśpić?
Gdy klient waha się pomiędzy eutanazją a leczeniem
Philip VanVranken, DV
Jako uzupełnienie artykułu dr Lore Haug, zamieszczonego na stronie 6, członkowie rady naukowej magazynu „Veterinary Medicine” opowiedzieli, co robią w przypadkach zwierząt z zaburzeniami behawioralnymi, których właściciele nie mogą się zdecydować, czy wybrać eutanazję, czy leczenie. Oto ich doświadczenia.
Kieruj się rozumem, nie sercem
Po pierwsze zastanów się, na czym tak naprawdę zależy twojemu klientowi. Każdy właściciel jest inny. Oczekiwania klientów często nie są jasno sprecyzowane. Nierzadko zdarza się, że zdania poszczególnych członków rodziny są podzielone (nawet opinie członków personelu twojej lecznicy mogą być różne).
Warto dowiedzieć się, jak dużo właściciel wie o problemie. Jak długo się nad nim zastanawiał? Gdy klient podejmie decyzję, zapytaj, jakie są jej podstawy.
Właściciele przywiązują dużą wagę do tego, co lekarze weterynarii sądzą o ich zamiarach. Jeżeli leczenie jest wyborem realistycznym, należy przedstawić klientom taką możliwość. Przede wszystkim jednak trzeba dać właścicielom do zrozumienia, że niezależnie od decyzji, jaką podejmą, otrzymają wsparcie ze strony personelu lecznicy.
Takie decyzje są zawsze bardzo emocjonalne. Musisz się upewnić, że doradzając klientom, kierujesz się rozumem, a nie sercem. Pamiętaj, żeby starać się zrobić to, co jest najlepsze dla zwierzęcia i dla jego rodziny.
Fred L. Metzger, DVM, DABVP (choroby psów i kotów), Metzger Animal Hospital, State College, Pa.
Dobrze przygotuj się do wizyty
Należy pamiętać, żeby nie osądzać klientów, którzy podjęli decyzję o eutanazji. Nigdy nie wiemy, jakie wydarzenia doprowadziły klienta do tak bolesnego kroku. Aby lepiej zrozumieć okoliczności, trzeba przedyskutować sytuację z właścicielem przed przywiezieniem psa do lecznicy, o ile jest to możliwe.
Jeżeli uważasz, że decyzja o eutanazji jest nieuzasadniona, odmów wykonania zabiegu, zanim klient umówi się na wizytę. W przypadku gdy eutanazja jest niezbędna, należy poznać przyczyny takiej decyzji i poinformować o nich członków personelu. Jest to konieczne w celu uniknięcia konfliktów oraz wyrażenia współczucia, na które zasługują nasi pacjenci oraz klienci.
Gary D. Norsworthy, DVM, DABVP (choroby kotów), Alamo Feline Health Center, San Antonio, Texas
Kiedy zwierzę załatwia się w niewłaściwych miejscach
Załatwianie się w niewłaściwych miejscach jest złożonym i częstym problemem. Jest to najczęstsze zaburzenie behawioralne u kotów i główna przyczyna oddawania tych zwierząt do schronisk. Takie zachowanie jest zwykle spowodowane przez sytuację stresową lub chorobę.