BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Przypadki kliniczne
Nietypowy przypadek psa z bolesną, zaczerwienioną gałką oczną
Juliet R. Gionfriddo, Thomas Chen
U psa początkowo rozpoznano zapalenie spojówek, okazało się jednak, że przyczyna problemu była znacznie poważniejsza.
Siedmioletnia niesterylizowana suka rasy terier szkocki o masie ciała 9 kg trafiła do kliniki weterynaryjnej Colorado State University z powodu zaczerwienienia i bólu prawej gałki ocznej, utrzymujących się od 4 dni.
Wywiad
Krótko przed pojawieniem się zmian pies bawił się w ogródku. Właściciel nie zauważył jednak, by doszło do jakiegokolwiek urazu. Zwierzę zostało zawiezione do lecznicy na ostry dyżur niedługo po zaobserwowaniu zaczerwienienia oka. Lekarz weterynarii rozpoznał zapalenie spojówek. Znalazł również plewkę trawy w lewym uchu psa i usunął ją. Zalecił stosowanie do prawego oka maści z trzema antybiotykami dwa lub trzy razy dziennie.
Przez kolejne trzy dni stan oka pogarszał się, a pies był ospały i przygnębiony. Właściciel ponownie zabrał psa do lekarza weterynarii, który natychmiast odesłał zwierzę do kliniki Colorado State University. W klinice pies został skierowany do gabinetu okulistycznego.
Badanie
W badaniu klinicznym nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości poza zmianami w prawym oku. Zaobserwowano śluzowo-ropny wysięk w okolicy oka oraz znaczny obrzęk powiek i spojówek (ryc. 1). Zmiany były bardzo bolesne. Pies wokalizował przy każdej próbie dotknięcia oka, co bardzo utrudniało badanie okulistyczne.
Prawa rogówka była żółtawa, a w dolnym sklepieniu spojówki zebrała się niewielka ilość krwi. W tej okolicy, zewnętrznie do rogówki, pojawił się również okrągły skrzep włóknikowy o średnicy 4 mm. Zmiany te uniemożliwiły ocenę przedniej komory oka, źrenicy oraz tylnych struktur gałki ocznej. Ciśnienie wewnątrzgałkowe wynosiło 33 mmHg w prawym oku oraz 7 mmHg w oku lewym (zakres referencyjny wynosi od 15 do 25 mmHg). Pomimo obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, w lewym oku nie zaobserwowano objawów zapalenia błony naczyniowej (np. zaczerwienienia, zwężenia źrenicy) ani żadnych innych zmian. Lekarze stwierdzili, że ciśnienie wewnątrzgałkowe poniżej normy jest związane z wiekiem. Rozpoznali ślepotę w prawym oku na podstawie braku pośredniego odruchu źrenicznego z tego oka oraz braku odruchu śledzenia i odruchu na zagrożenie. W worku spojówkowym prawego oka nie było żadnej widocznej obcej substancji, szczegółowe badanie było jednak trudne.
Wstępne rozpoznanie
Na podstawie silnego bólu utrzymującego się u psa, domniemanej trwałej ślepoty, zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego wskazującego na zmiany jaskrowe oraz informacji z wywiadu o prawdopodobnym narażeniu na ciało obce, lekarze wstępnie rozpoznal...