XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Genetyka
Spojrzenie polskiego specjalisty
Komentarz do artykułu „Postęp w badaniach genetycznych u psów i znaczenie tych testów w praktyce”
dr inż. Katarzyna Fiszdon
Informacje na temat możliwości diagnostycznych, interpretacji wyników i procedury pobierania materiału do badań genetycznych nie są jeszcze tak powszechnie znane polskim lekarzom weterynarii jak w USA, dlatego przybliżenie tej tematyki w artykule „Postęp w badaniach genetycznych u psów i znaczenie tych testów w praktyce” może wspomóc naszych lekarzy. Autorka opisuje badania genomu psa i ich znaczenie. Warto w tym miejscu dodać, że w międzynarodowym programie sekwencjonowania psiego genomu Dog-Map brał udział zespół polskich naukowców pod kierunkiem profesora dr. hab. Marka Świtońskiego z Akademii Rolniczej w Poznaniu.
Pies jest drugim w kolejności – po człowieku – gatunkiem, u którego stwierdzono do dziś występowanie tak wielu, bo blisko 500 chorób dziedzicznych. Dlaczego tego typu chorób jest u psów aż tyle? Z jednej strony może po prostu psy są dokładniej przebadane niż na przykład bydło czy świnie. Chora, a nawet tylko osłabiona, a więc mniej produkcyjna krowa lub świnia jest ubijana; psa próbujemy leczyć, diagnozować przyczyny złego stanu, badać. Z drugiej strony – hodowla wielu ras, prowadzona często przez kilkadziesiąt pokoleń selekcjonowanych w kierunku wyjątkowych, specyficznych cech wyglądu lub zachowania, hodowla w pokrewieństwie, niejednokrotnie stosowana przy tworzeniu nowych ras, oraz brak presji naturalnej selekcji i doboru mogły przyczynić się do utrwalenia wielu spontanicznych niekorzystnych mutacji. W niemal 60 przypadkach zidentyfikowano i zmapowano geny warunkujące różne choroby u psów. Dla coraz większej liczby chorób i wad dziedzicznych dostępne są dla wielu ras badania DNA umożliwiające wykrycie nie tylko zwierząt chorych, ale także nosicieli danej choroby.
Autorka artykułu przedstawia różne schematy dziedziczenia mutacji genowych niekorzystnych dla zdrowia psa i podaje interpretację wyników. Ta „powtórka z genetyki” poparta przykładami konkretnych chorób na pewno nikomu nie zaszkodzi.
Wykonanie badań DNA wymaga pobrania przez lekarza weterynarii materiału genetycznego – krwi na odpowiednie podłoże i bez możliwości kontaminacji, cebulek włosowych lub śliny, w zależności od techniki stosowanej przez dane laboratorium – i przesłan...