XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Zapytaj eksperta – endokrynologia
Bearded collie z wielomoczem i nadmiernym pragnieniem
Moją pacjentką jest 6-letnia sterylizowana suka rasy bearded collie z wielomoczem i nadmiernym pragnieniem. Poza tymi zaburzeniami pies nie wykazuje żadnych innych objawów, takich jak zmiany apetytu, zachowania czy aktywności fizycznej. W badaniu ogólnym nie stwierdziłem żadnych nieprawidłowości. Zabieg owariohisterektomii był przeprowadzony w innej lecznicy. Wyniki badań laboratoryjnych są podane w tabeli 1.
Chciałbym skonsultować wyniki testu hamowania deksametazonem. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z niepełnym hamowaniem wydzielania kortyzolu po czterech godzinach od podania deksametazonu i całkowitym hamowaniem po 8 godzinach. Przypuszczam, że pies nie cierpi na nadczynność kory nadnerczy, ponieważ stosunek kortyzolu do kreatyniny w moczu jest prawidłowy.
W normalnych warunkach przeprowadziłbym test pozbawienia wody, nie wiem jednak, jak zinterpretować wyniki testu hamowania deksametazonem. Jakie badania powinienem wykonać? Czy u psa mogło dojść do zapalenia kikuta macicy? W mojej praktyce spotkałem się z przypadkiem czerwienicy prawdziwej, ale towarzyszyły jej epizody omdlenia i wzrost hematokrytu powyżej 65%. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.