BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Profilaktyka
Czy wdrożyliście już wytyczne AAFP–AAHA o etapach życia kotów?
C.A. Tony Buffington
Ten przydatny dokument jest pełen wskazówek dla właścicieli kotów i pomaga zapewnić wszystkim kocim pacjentom lecznicy możliwie najlepszą opiekę.
Koty są obecnie najpopularniejszymi zwierzętami towarzyszącymi w Ameryce Północnej, przez wielu właścicieli traktowanymi jak członkowie rodziny.1,2 Pomimo to opieka weterynaryjna nad kotami jest nadal generalnie gorsza niż nad psami. Przykładowo, Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii (American Veterinary Medical Association) przeprowadziło w 2006 roku badanie, z którego wynika, że właściciele psów składają wizyty w lecznicach weterynaryjnych ponaddwukrotnie częściej niż właściciele kotów.3 Przyczynami tej różnicy są: lęk związany z umieszczaniem kota w transporterze, podróżą samochodem i samą wizytą u lekarza weterynarii, błędne założenie, że koty są w stanie świetnie same o siebie zadbać, oraz fakt, że objawy chorobowe u kotów są często trudne do wychwycenia. Właściciele twierdzą też, że nie wiedzą, jakiej opieki potrzebuje ich kot, ponieważ lekarz weterynarii im tego nie powiedział lub nie wyjaśnił precyzyjnie, dlaczego ta opieka jest tak ważna i jakie korzyści z niej wynikają.
W świetle tych informacji organizacje CATalyst Council (ogólnokrajowe zrzeszenie na rzecz poprawy bytu kotów), Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Kotów (American Association of Feline Practitioners – AAFP) i Amerykańskie Stowarzyszenie Szpitali dla Zwierząt (American Animal Hospital Association – AAHA) uznały, że konieczne jest stworzenie wytycznych co do opieki nad kotami, aby poprawić ich zdrowotność. Cele zawarte w „Wytycznych AAFP–AAHA o etapach życia kotów”, opublikowanych w styczniowo-lutowym numerze „Journal of the American Animal Hospital Association” w 2010 roku, są następujące:
1. Stworzenie rekomendacji dotyczących optymalnej opieki zdrowotnej dla kotów na poszczególnych etapach ich życia.
2. Sformułowanie praktycznych wskazówek i rozwiązań ułatwiających przebieg wizyt weterynaryjnych.
3. Promowanie lepszej komunikacji z właścicielami kotów oraz edukowania ich w zakresie korzyści płynących z regularnej opieki weterynaryjnej.
4. Poprawa relacji właściciel kota–lekarz weterynarii.
Etapy życia
Wyodrębniono poszczególne etapy, biorąc pod uwagę fizyczne i behawioralne zmiany zachodzące w ciągu całego życia kota, z zastrzeżeniem, że poszczególne koty oraz układy narządów u danego zwierzęcia mogą starzeć się w różnym tempie, a u indywidualnych osobników mogą występować zaburzenia, które nie są typowe dla aktualnego etapu życia. Podział na etapy życia został stworzony przez Feline Advisory Bureau i zawiera w sobie „Wytyczne AAFP dotyczące opieki nad starszymi kotami” z 2008 roku.4,5 Etapy życia są następujące: