XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Sympozjum – urazy u psów sportowych
Profilaktyka urazów u psów sportowych
Wendy Baltzer
Praktyka czyni mistrza – również w kwestii zapobiegania urazom. Właściwe metody treningowe, odpowiednie dla danej dyscypliny sportu kynologicznego, pozwalają utrzymać psa w dobrej formie przez długie lata.
Imprezy sportowe dla psów i ich właścicieli stają się coraz popularniejsze. Jedynie w 2010 roku w 2461 zawodach agility sponsorowanych przez American Kennel Club wzięło udział ponad 940 000 uczestników.1 Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Flyballu rejestruje w swoich zawodach ponad 16 000 psów rocznie. Psy biorące udział w tych konkurencjach nie muszą spełniać żadnych kryteriów rasowych ani wiekowych.2
Wielu właścicieli decyduje się na uprawianie danej dyscypliny sportu kynologicznego, nie znając wcześniej jej zasad ani nie zdając sobie sprawy, do jakich obrażeń może doprowadzić (patrz poprzedni artykuł „Urazy u psów sportowych”). Niestety do tej pory przeprowadzono bardzo niewiele badań analizujących ryzyko wystąpienia urazów oraz metody zapobiegania im w poszczególnych sportach u psów. Istnieją jednak liczne badania oceniające podobne czynniki u ludzi i koni. Na ich podstawie możemy wyciągnąć wnioski, jak zapobiegać urazom u psów aktywnych, i przekazywać je właścicielom oraz trenerom. Właściwa profilaktyka urazów pozwala na utrzymanie odpowiedniej formy zwierzęcia i uczestnictwo w ulubionej dyscyplinie sportowej przez wiele lat.
Charakterystyka poszczególnych sportów kynologicznych
Do utrzymania właściwej sprawności fizycznej u ludzi niezbędne jest co najmniej 30 minut umiarkowanych ćwiczeń dziennie.3 Jak jednak zdefiniować właściwą sprawność fizyczną u psów? Do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań fizjologicznych w tym kierunku. Wymagany poziom sprawności fizycznej u psa sportowego jest różny w zależności od dyscypliny, w której bierze on udział. Zwierzę musi cechować się odpowiednią siłą, zręcznością oraz wytrzymałością, niezbędnymi do uprawiania danego sportu.4 Plan treningowy psa powinien więc odzwierciedlać te kryteria.4 Intensywność i długość ćwiczeń są specyficzne dla poszczególnych dyscyplin – zasadę tę określa się mianem swoistości treningu.
Wyścigi psich zaprzęgów
Wielogodzinny długodystansowy bieg z saniami po nierównym terenie wymaga dużej siły i wytrzymałości. Pies pociągowy musi trenować codziennie, a długość treningu powinna stopniowo wzrastać. Konieczne są również ćwiczenia siłowe. Pływanie nie jest więc odpowiednią formą aktywności fizycznej dla tych zwierząt, gdyż nie rozwija siły i wytrzymałości kości i mięśni w taki sposób, jak jest to konieczne przy ciągnięciu sań.