XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Toksykologia
Kłopotliwe zatrucia u kotów
Kristy L. Dowers
Drobna przekąska w ogrodzie czy nieodpowiedni lek podany przez troskliwego właściciela – u kotów bardzo niewiele potrzeba, by doprowadzić do zagrożenia życia. Jak sobie radzić w takich sytuacjach?
Koty nieco ostrożniej podchodzą do swojego potencjalnego pożywienia niż psy. Ich unikalny metabolizm powoduje, że są szczególnie wrażliwe na niektóre substancje. Innymi słowy, koty nie mogą być traktowane jak małe psy lub mali ludzie. Poniższy artykuł zawiera opis niektórych substancji toksycznych, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę u kocich pacjentów, oraz krótką charakterystykę kociego metabolizmu.
Metabolizm kotów
Na czym polega różnica?
Metabolizm ksenobiotyków w wątrobie przebiega w dwóch fazach. Faza pierwsza obejmuje utlenianie, redukcję oraz hydrolizę. W fazie drugiej dochodzi do koniugacji. U większości gatunków koniugacja polega na sprzęganiu z kwasem glukuronowym. Koty mają jednak ograniczoną zdolność glukuronidacji i w fazie drugiej następuje u nich głównie sprzęganie z kwasem siarkowym. Przez tę różnicę w metabolizmie substancje, które są bezpieczne dla innych gatunków, mogą być śmiertelne dla kotów. Co więcej, dawka toksyczna wielu substancji może być u tego gatunku znacznie niższa.
Zatrucie acetaminofenem
„Dałem mu tylko pół tabletki, bo nie chciał jeść!”
Zdarza się, że właściciele próbują leczyć ból lub dyskomfort kota na własną rękę. Często podają wtedy zwierzęciu takie leki jak np. acetaminofen dla niemowląt lub dzieci. Sytuacja ta stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla kota. Przekroczenie dawki 10 mg/kg m.c. acetaminofenu u kota może doprowadzić do zatrucia i śmierci. Większość roztworów acetaminofenu dla niemowląt zawiera 100 mg/ml leku, natomiast dla dzieci 32 mg/ml.
Acetaminofen działa u kotów hepatotoksycznie i hematotoksycznie. Związek ten po wchłonięciu jest w większości sprzęgany z kwasem siarkowym i glukuronowym, w wyniku czego powstają nieaktywne metabolity. Tworzy się jednak również niewielka ilość met...