BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Okulistyka
Quiz
Okulistyka
Enry Garcia
Pytanie 1. Przypadek płaczącego szczura
U tej dwuletniej, niesterylizowanej szczurzycy pojawiły się ostre objawy dyskomfortu w prawym oku. Nagle doszło do kurczu powiek i nadmiernego łzawienia. Przez większą część dnia oko było zamknięte, a zwierzę często je przecierało.
Co jest przyczyną problemu?
a) dwurzędowość rzęs
b) wylew krwi do komory przedniej oka
c) dystrofia centralnej części rogówki, której efektem jest wrzód
d) wrzód rogówki i wylew krwi do komory przedniej oka na skutek urazu
Odpowiedź
Prawidłowa odpowiedź to a) dwurzędowość rzęs. Szczur ma kilka dodatkowych rzęs umiejscowionych wzdłuż brzegu prawej dolnej powieki (strzałki), które ocierają się o rogówkę. U podstawy wadliwych rzęs znajdują się ujścia przewodów gruczołów Meiboma, podobnie jak w przypadku rzęs prawidłowych. Często jednak dodatkowe rzęsy są mniejsze i rosną w kierunku rogówki, wywołując podrażnienie. Dwurzędowość rzęs u psów czasem przebiega bezobjawowo, ale w tym przypadku wadliwe rzęsy mogą być przyczyną silnego dyskomfortu. Dzięki natychmiastowej reakcji właściciela nie doszło do owrzodzenia rogówki.
Korekcja dwurzędowości rzęs przebiega tak samo u wszystkich gatunków. Technika leczenia zależy od umiejscowienia i liczby wadliwych rzęs. Najczęściej stosuje się krioepilację. Biała plamka w centralnej części rogówki to artefakt powstały na skutek odblasku lampy błyskowej aparatu fotograficznego.
Powyższy przypadek podkreśla znaczenie systematycznych badań okulistycznych u każdego pacjenta, niezależnie od gatunku.