XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Farmakologia
Leczenie padaczki u psów – fenobarbital czy sole bromu
Pierre Bichsel, Ronald Lyman
Który z leków przeciwdrgawkowych jest lepszy? Celem niedawno przeprowadzonego badania było porównanie skuteczności działania obu leków.
Fenobarbital i sole bromu to dwa preparaty stosowane w długoterminowym leczeniu padaczki u psów. Każdy z tych leków przeciwdrgawkowych ma swoje wady i zalety, ale czy jeden z nich jest skuteczniejszy lub bezpieczniejszy niż drugi? Niedawno przeprowadzono badanie poświęcone temu zagadnienieniu.
Efekty działania leków przeciwdrgawkowych
Stosowanie zarówno fenobarbitalu, jak i soli bromu jest związane z możliwością wystąpienia reakcji niepożądanych (tab. 1). Mimo to, leki te należą do preparatów przeciwdrgawkowych pierwszego rzutu. Okres półtrwania fenobarbitalu (53-96 godzin) jest stosunkowo krótki, natomiast czas półtrwania soli bromu (6-91 dni) – znacznie dłuższy (tab. 2). Z tego powodu fenobarbital może osiągnąć stężenie docelowe w surowicy i ośrodkowym układzie nerwowym w ciągu zaledwie kilku dni, podczas gdy w przypadku soli bromu osiągnięcie stanu równowagi może zająć ponad rok.
Który z nich jest więc lepszy?
Niedawno przeprowadzone badanie porównywało skuteczność i bezpieczeństwo stosowania fenobarbitalu i soli bromu u psów z padaczką samoistną.1 Badanie objęło 46 psów z padaczką samoistną, które nie otrzymywały wcześniej leków przeciwdrgawkowych. Wiek psów, w którym pojawiła się u nich padaczka, mieścił się w przedziale od 6 miesięcy do 6,5 roku. Przerwy pomiędzy napadami padaczkowymi wynosiły miesiąc lub mniej. W okresach pomiędzy napadami padaczkowymi wyniki badania neurologicznego chorych psów nie odbiegały od normy, a zwierzęta zachowywały się prawidłowo. Ponadto psy te nie były wcześniej leczone (z wyjątkiem podawania diazepamu koniecznego do przerwania stanu padaczkowego), a wyniki ich badań laboratoryjnych mieściły się w granicach normy.