XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Zapytaj eksperta – behawioryzm
Jak leczyć lęk przed burzą u trudnych pacjentów – i właścicieli
W jaki sposób opanować bardzo silny lęk przed burzą u greyhounda? Zastosowanie paroksetyny i alprazolamu nie było wystarczająco skuteczne. Warto wspomnieć, że współpraca z właścicielem też nie należy do najłatwiejszych.
Przy leczeniu zaburzeń związanych z zachowaniem szczególnym wyzwaniem jest nakłonienie właścicieli do przestrzegania naszych zaleceń. Dzieje się tak dlatego, że niejednokrotnie zalecamy im całkowitą zmianę podejścia do swoich zwierząt. Ponadto często niezbędne jest, aby właściciel codziennie poświęcił kilka minut na pracę z czworonogiem w celu modyfikacji jego zachowania. Najgorsza sytuacja to taka, gdy poglądy właścicieli na temat treningu zwierząt opierają się na popularnych mitach i przestarzałych wiadomościach. Wówczas, aby nakłonić ich do wypełniania naszych zaleceń, musimy najpierw sprawić, by przekonali się do informacji, które im przekazujemy.
Tego typu przypadki mogą być frustrujące, szczególnie gdy mamy do czynienia z takimi problemami jak lęk przed hałasem, gdzie udowodniono, że właściwie przeprowadzony program modyfikacji zachowania zwierzęcia jest bardzo skuteczny. Istnieją dwa główne sposoby leczenia lęku przed hałasem – możemy skupić się na tym, aby podczas doświadczania niemiłych bodźców zwierzę odczuwało możliwie jak najmniejszy stres, lub w sposób aktywny modyfikować reakcję emocjonalną pacjenta na hałas.
Metoda 1. – po prostu przetrwać
Jeśli właściciel chce tylko, aby zwierzę po prostu przetrwało okres burzy, ta metoda będzie najłatwiejsza do wykonania, pod warunkiem że mieszka on na terenach, gdzie burze występują stosunkowo rzadko i zwykle można je przewidzieć. W tym wypadku właściciel powinien zapewnić zwierzęciu „bezpieczne miejsce”, gdzie będzie ono mogło uniknąć w możliwie największym stopniu nieprzyjemnych bodźców związanych z burzą.
Takim miejscem może być klatka lub skrzynia umieszczona w piwnicy, garderobie albo każdym innym miejscu w domu, gdzie nie widać błysków, a dźwięki dochodzące z zewnątrz są wyciszone. Klatka powinna być cały czas otwarta, można ją też przykryć koca...