BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Lęk u pacjentów lecznic weterynaryjnych
Czynnik strachu – czy rutynowe wizyty u lekarza weterynarii mogą przyczynić się do lękliwości pacjenta utrzymującej się przez całe życie?
Karen L. Overall
W pierwszej z dwóch części artykułu opisane są wyniki najnowszych badań, które wykazały ogromny wpływ jednorazowej wizyty w gabinecie weterynaryjnym na długotrwałe psychiczne samopoczucie zwierząt.
Właściciele zwierząt towarzyszących traktują je jak członków rodziny, chcą więc zapewnić im jak najlepszą opiekę medyczną. Dzięki temu szybko rozwijają się różne specjalistyczne dziedziny medycyny weterynaryjnej oraz techniki diagnostyczne. Tylko w jednej z nich – weterynaryjnej medycynie behawioralnej – rutynowe badania mające na celu zapobieganie częstym problemom tej natury pozostają rzadkością. Zazwyczaj lekarze weterynarii zwracają uwagę na zagadnienia behawioralne dopiero wtedy, gdy zwierzę zaczyna sprawiać kłopoty właścicielowi lub personelowi lecznicy.
Najnowsze badania wskazują, że lekarze weterynarii mogliby mieć duży wpływ na zapobieganie cierpieniu psychicznemu psów i kotów. Sekretem poprawy życia czworonogów może okazać się ocena ich lęku i niepokoju podczas każdej wizyty w gabinecie weterynaryjnym.
Nadszedł czas, abyśmy zwrócili uwagę na problemy behawioralne, gdy stają się one kłopotliwe dla samego zwierzęcia. Należałoby zacząć od wykrycia już pierwszych objawów strachu lub lęku.
Żmudna walka
Zła wiadomość: większość wydziałów weterynaryjnych wciąż nie oferuje zajęć w pełnym wymiarze poświęconych medycynie behawioralnej, nie ma też pełnoetatowych pracowników w tej dziedzinie ani nie prowadzi oficjalnych badań naukowych. W rezultacie większość praktykujących lekarzy weterynarii nie miało do czynienia z epidemiologią behawioralną, nie wiedzą więc, jakie są częste problemy. Brak odpowiedniego szkolenia w tym zakresie może doprowadzać do błędnej interpretacji zachowań, a razem z brakiem świadomości na temat postępu w dziedzinie neurorozwoju pojawiają się wątpliwości, kiedy i jak leczyć pojawiające się problemy behawioralne, tak aby wszyscy na tym skorzystali.
Przedstawione powyżej fakty nie napawają optymizmem. Najnowsze badania wskazują jednak, że w rzeczywistości jest jeszcze gorzej – lekarze weterynarii mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że właściciele zwierząt czynnie poszukują porad na tem...
Dobra wiadomość: weterynaryjna medycyna behawioralna to jedyna specjalizacja, w której jakikolwiek poziom odpowiedniej wiedzy jest w stanie ratować życie i odmieniać los zwierząt skazanych na porzucenie przez właściciela lub eutanazję. Największą ...