BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Profilaktyka
Najczęściej zadawane pytania dotyczące szczepień i wizyt w lecznicach weterynaryjnych
Michael A. Paul
Kiedy podróżowałem po kraju z różnymi prezentacjami, gromadziłem pytania, które najczęściej padały z ust uczestników moich wystąpień. Zwykle pojawiały się dwa główne obszary zainteresowania – jakie zasady stosować w praktyce przy wykonywaniu szczepień oraz jak przeciwdziałać zmniejszającej się liczbie wizyt klientów w lecznicach weterynaryjnych. Poniżej przedstawiam swoje odpowiedzi na niektóre z częściej zadawanych pytań.
Schematy szczepień
Pytanie 1. Wytyczne AAHA (American Animal Hospital Association) i AAFP (American Association of Feline Practitioners) dotyczące szczepień nie są zgodne z wieloma informacjami zawartymi w ulotkach dołączanych do szczepionek. Dlaczego brak spójności pomiędzy tymi zaleceniami i jak mam postępować, aby zapewnić swoim pacjentom najwłaściwszą opiekę?
Określony w ulotce odstęp pomiędzy kolejnymi podaniami szczepionki stanowi sugestię jej producenta, wynikającą z określonego dla tej szczepionki minimalnego czasu utrzymywania się odporności. Chociaż dane te mogą być zawarte w dokumentach przedłożonych do oficjalnej rejestracji, nie stanowią prawnie wiążących wytycznych dotyczących przeprowadzania szczepień. Zalecenia te niejednokrotnie powstały wiele lat temu i mogą być podstawą do dyskusji na temat całkowitego usunięcia z ulotek informacji na temat odstępów między szczepieniami.
Wytyczne AAHA i AATP są oparte o wyniki badań naukowych i opinie ekspertów. Różne wytyczne zostały powszechnie przyjęte i przeszły pomyślnie zarówno testy kliniczne, jak i badania naukowe. W większości przypadków zostały one zaakceptowane przez ekspertów oraz lekarzy praktyków. Jeżeli postępuje się zgodnie z tymi wytycznymi, nie trzeba obawiać się spraw sądowych dotyczących prawidłowości wykonywania szczepień.
Pytanie 2. Nie spotyka się już wielu przypadków chorób zakaźnych u pacjentów. Dlaczego nadal należy szczepić zwierzęta zgodnie z rutynowym kalendarzem szczepień?
Powód, dla którego nie widuje się już tak licznych przypadków chorób zakaźnych, niegdyś powszechnie spotykanych, jest prosty – większość zwierząt jest szczepiona przeciwko tym jednostkom chorobowym. Kiedy odpowiednio duża liczba osobników jest poddawana szczepieniom, choroba trudniej rozprzestrzenia się w populacji. Na obszarach, gdzie licznie występują zwierzęta nieszczepione, choroby te nadal się utrzymują, ale większość zwierząt towarzyszących człowiekowi jest chroniona dzięki swojemu statusowi immunologicznemu wynikającemu z regularnych szczepień.