BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Zapytaj eksperta – okulistyka
Problemy z rogówką u młodego szczenięcia
Szczenię rasy cocker spaniel w wieku 45 dni zostało do mnie przyprowadzone na pierwszą wizytę kontrolną. Podczas badania klinicznego zauważyłem zmianę na prawym oku psa (ryc.). Rogówka miała nierówną powierzchnię i zmniejszoną przejrzystość, szczególnie w środkowej części, gdzie jej zabarwienie było białe, z wyraźnie zaznaczonymi naczyniami krwionośnymi. Osoba, która sprzedała psa, twierdziła, że zmiana była obecna na oku, od kiedy szczenię otworzyło oczy, i zapewniała, że z czasem sama zniknie.
Test Schirmera wykazał obniżoną produkcję łez – w prawym oku 6 mm/min, a w lewym 8 mm/ /min. Na podstawie objawów klinicznych oraz wyniku testu Schirmera ustaliłem rozpoznanie zespołu suchego oka (keratoconjunctivitis sicca). Zaleciłem początkowe leczenie w postaci kropli do oczu z tobramycyną trzy razy dziennie do zmienionego oka oraz środka nawilżającego (Liposic – Bausch & Lomb) do obydwu oczu trzy razy dziennie.
Wizyta kontrolna miała miejsce tydzień później. Zmętnienie rogówki uległo zmniejszeniu na obrzeżach, wciąż jednak wyraźnie widoczne były naczynia krwionośne. Zaleciłem zmianę leczenia na krople zawierające tobramycynę oraz sól sodową diklofenaku (Tobrafen – Alcon) w stopniowo zmniejszanej dawce (trzy razy dziennie przez cztery dni, dwa razy dziennie przez cztery dni i raz dziennie przez cztery dni) do prawego oka. Zaleciłem również maść z cyklosporyną raz dziennie do obydwu oczu, do obu oczu był też nadal podawany preparat Liposic. Po mniej więcej tygodniu zmętnienie w prawym oku psa uległo zmniejszeniu, podobnie jak obrzęk naczyń.