XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Przypadki kliniczne
Posmutnienie i brak apetytu u pekińczyka
Christine Nagel, Susan Taylor, Suresh Sathya, Kim Tryon
Gdyby nie podejrzane zmiany w badaniu radiologicznym klatki piersiowej, ten pies zostałby najprawdopodobniej wypisany do domu przed ustaleniem głównej przyczyny zaburzeń.
Do Veterinary Medical Centre w Western College of Veterinary Medicine przywieziono 7-miesięcznego niekastrowanego psa samca rasy pekińczyk o masie ciała 5,4 kg. Powodem wizyty były utrzymujące się od tygodnia posmutnienie i brak apetytu oraz kaszel obserwowany od poprzedniego dnia. Właściciele psa opisali kaszel jako łagodny, okresowy, urywany, suchy i bez odkrztuszania wydzieliny.
Wywiad
Siedem dni wcześniej, na samym początku występowania objawów, pies miał jeden epizod wymiotów. Pacjent dotychczas nie chorował, nie uległ też urazowi.
Pies był zaszczepiony zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego, w tym również donosową szczepionką przeciwko bakterii Bordetella i wirusowi parainfluenzy. Nigdy nie przebywał w hotelu dla psów ani nie kontaktował się bezpośrednio z innymi zwierzętami poza stale przebywającym w domu psem rasy shih tzu.
Dane pacjenta
Opis zwierzęcia
- 7-miesięczny, niekastrowany pies samiec rasy pekińczyk o masie ciała 5,4 kg.
Wywiad i przyczyna wizyty
- Od tygodnia – posmutnienie i brak apetytu, od poprzedniego dnia – kaszel.
- Jeden epizod wymiotów na początku występowania powyższych objawów.
- Brak historii urazu lub wcześniejszej choroby.
Wyniki przeprowadzonych badań
- Brak zmian w badaniu ogólnym.
- Badanie radiologiczne klatki piersiowej wykazało obecność w przeważającym obszarze jednorodnego cienia o wysyceniu tkanek miękkich, z położonymi ośrodkowo przejaśnieniami wskazującymi na obecność gazu wypełniającego doczaszkową część klatki piersiowej po stronie lewej.
Rozpoznanie różnicowe
- Przełyk wypełniony płynem i powietrzem, obecność ropnia i martwica lewego przedniego płata płuca, ograniczone zapalenie zachłystowe płuc lub skręt płata płuc.
Badanie ogólne i badania dodatkowe
Podczas badania ogólnego pies był spokojny, ale czujny. Kondycję ogólną pacjenta oceniono jako dobrą. Błony śluzowe były różowe, czas wypełniania naczyń włosowatych wynosił dwie sekundy. Temperatura ciała, częstość uderzeń serca oraz liczba oddechów były prawidłowe. W badaniu osłuchowym klatki piersiowej nie stwierdzono żadnych odchyleń od normy, tętno psa mierzone na tętnicach udowych było dobrze wypełnione i regularne. W trakcie badania ogólnego u pacjenta nie zaobserwowano spontanicznego kaszlu, jednak podczas omacywania krtani i tchawicy łatwo można było wywołać suchy, urywany kaszel. Wyniki pozostałej części badania klinicznego były prawidłowe.