Sympozjum – odżywianie dojelitowe
Zalety proaktywnego karmienia
Laura J. Smallwood
Dlaczego lekarze weterynarii ogólnej specjalizacji powinni dążyć do jak najwcześniejszego wprowadzenia dojelitowego wspomagania żywieniowego?
Napisano wiele artykułów potwierdzających korzyści z wczesnych interwencji żywieniowych u psów i kotów całkowicie pozbawionych łaknienia. U wszystkich pacjentów z prawidłowo funkcjonującym przewodem pokarmowym prowadzenie odżywiania dojelitowego jest preferowane nad odżywianiem pozajelitowym. Wynika to z tego, że enterocyty pozbawione składników odżywczych w świetle jelita ulegają zanikowi, przy czym skutki tego zjawiska oddziałują na wiele narządów i układów.1 Wczesna interwencja żywieniowa ma szczególne znaczenie u kotów, ponieważ koty często pobierają za mało białka i kalorii znacznie wcześniej, zanim właściciel zauważy, że mają zmniejszony apetyt lub nie mają go wcale (zwłaszcza jeśli w domu mieszka więcej niż jeden kot).
Jeżeli lekarz nie stosował wcześniej sond do odżywiania dojelitowego, powinien przede wszystkim nauczyć się techniki zakładania sondy ezofagostomijnej w połowie długości szyi. Jest to pierwszy krok do rutynowego prowadzenia wspomagania żywienioweg...