XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Chirurgia
Myringotomia krok po kroku
Jacqueline Gimmler, Jenise Daigle
Artykuł szczegółowo opisuje technikę wykonywania zabiegu, który jest pomocny w rozpoznawaniu i leczeniu zakażeń ucha środkowego.
Myringotomia, czyli nakłucie błony bębenkowej, może być przydatnym testem diagnostycznym u pacjentów z podejrzeniem zapalenia ucha środkowego. Zabieg umożliwia wykrycie płynu lub mas tkankowych w uchu środkowym oraz pobranie wymazu do badania bakteriologicznego. Myringotomia może być wykonana również terapeutycznie w celu obniżenia ciśnienia w uchu środkowym i wypłukania wysięku albo resztek tkankowych.
Najlepszą metodą ostatecznego rozpoznania płynu lub mas tkankowych w uchu środkowym jest wykonanie tomografii komputerowej bądź rezonansu magnetycznego. Zaawansowane badania obrazowe nie wykazują jednak stuprocentowej dokładności, poza tym wielu właścicieli nie może sobie na nie pozwolić ze względu na wysokie koszty. Radiogram puszki bębenkowej może dostarczyć cennych informacji, ale ułożenie pacjenta w odpowiedniej pozycji do takiego zdjęcia RTG oraz interpretacja wyników badania są bardzo trudne. W większości przypadków myringotomia nie jest drogim zabiegiem, a całe postępowanie trwa od 30 do 60 minut. Z tego względu technika ta może posłużyć jako użyteczne narzędzie diagnostyczne.
Myringotomia może być wykonywana zarówno u dużych i małych psów, jak i u kotów. Zabieg jest nieco trudniejszy u małych psów i kotów ze względu na mniejszą średnicę zewnętrznego przewodu słuchowego, ale technika jest taka sama jak w przypadku dużych psów.
Sprzęt i materiały niezbędne do wykonania zabiegu
- Wideootoskop z portem i monitorem, preferowana opcja wykonywania zdjęć
- Sprzęt i materiały do znieczulenia ogólnego (np. leki do indukcji znieczulenia, aparat do znieczulenia wziewnego, rurka intubacyjna, wenflon, płyny dożylne, sprzęt do monitorowania znieczulenia)
- Serwety chirurgiczne, stół zabiegowy
- Jałowy, czerwony, gumowy cewnik o długości 40 cm, w rozmiarze 5-Fr
- Jałowy sztywny cewnik urologiczny o długości 56 cm, w rozmiarze 5-Fr
- Wymazówka pediatryczna
- Elastyczne kleszczyki biopsyjne (szczęki gładkie lub ząbkowane)
- 1 l 0,9-procentowego ciepłego jałowego roztworu fizjologicznego, jałowa metalowa miska
- Trzy-cztery 6-mililitrowe strzykawki
- Rękawiczki (niejałowe dla osób przytrzymujących małżowinę uszną i wprowadzających otoskop, jałowe dla osób zajmujących się jałowymi narzędziami)
- 500 ml ciepłego 0,1-procentowego roztworu chloroheksydyny lub ciepłego rozcieńczonego roztworu jodyny.