XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Immunoterapia
Immunoterapia podjęzykowa – nowe rozwiązanie w leczeniu pacjentów z alergią
Douglas J. DeBoer
Nieoficjalne dane wskazują, że metody niewymagające zastrzyków mogą być skuteczne w walce z atopowym zapaleniem skóry.
Wielu lekarzy i właścicieli zwierząt zetknęło się z immunoterapią swoistą dla określonego typu alergenu (ASIT – alergen-specific immunotherapy), popularnie znaną pod pojęciem zastrzyków przeciwalergicznych, stosowaną do leczenia atopowego zapalenia skóry u kotów i psów. Najnowszą odmianą tej metody jest immunoterapia swoista podawana doustnie, nazywana także immunoterapią podjęzykową (SLIT – sublingual immunotherapy) lub kroplami przeciwalergicznymi. Immunoterapia podjęzykowa jest stosowana przy użyciu dozownika z pompką, który nanosi parę kropel roztworu alergenu na błonę śluzową pod językiem i dookoła niego (ryc. 1).
Metoda ta jest komfortowa w użyciu i szeroko stosowana w Europie u ludzi w leczeniu chorób układu oddechowego na tle alergicznym, a ostatnio również atopowego zapalenia skóry.1,2 W Stanach Zjednoczonych jest ona już dostępna dla zwierząt.
Możliwe długoterminowe korzyści ze stosowania immunoterapii swoistej – zarówno podawanej iniekcyjnie, jak i w postaci kropli – stawiają ją w czołówce metod wykorzystywanych w leczeniu atopowego zapalenia skóry, które powinny być omówione z właścicielem na początku leczenia.
Zastrzyki czy krople
Istnieje wiele podobieństw między immunoterapią podjęzykową a zastrzykami przeciwalergicznymi. Preparaty stosowane w immunoterapii podjęzykowej, tak jak i zastrzyki, są zazwyczaj dostępne w trzech butelkach o wzrastającym stężeniu. Cena obu metod jest podobna – koszt dla klienta to około 40-50 dolarów miesięcznie. Jednocześnie stosowane leki (np. przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy, cyklosporyna) wydają się nie wpływać na skuteczność zastrzyków lub kropli i często są podawane przez pierwsze kilka tygodni albo miesięcy immunoterapii, zanim przyniesie ona skutek.
Praktyczne różnice dotyczą składników roztworów. Immunoterapia podjęzykowa to nie tylko leczenie oparte na podawaniu doustnie roztworu z alergenem. Roztwór ten ma inny skład, a komercyjne postaci zawierają zazwyczaj składniki stabilizujące alergeny i wspomagające wchłanianie przez błony śluzowe. W zależności od producenta, stabilizatory te mogą umożliwić dodanie do roztworu alergenów pleśni zawierających proteazy, a niekiedy przetrzymywanie roztworów w temperaturze pokojowej.
Mechanizm działania immunoterapii podjęzykowej jest inny niż w przypadku immunoterapii w postaci zastrzyków. Alergeny są wchłaniane przez błonę śluzową w wyniku ich pobierania i przetwarzania przez wyspecjalizowane komórki dendrytyczne błony śluzo...