XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Choroby ortopedyczne młodych psów
Kulawizny kończyn piersiowych u młodych psów
Janice Buback
Artykuł poświęcony jest rozpoznawaniu i leczeniu najczęstszych przyczyn kulawizn u psów w okresie wzrostu.
Kulawizna jest częstym problemem u młodych psów. Dolegliwość ta może być wywołana przez bardzo wiele czynników, lista najpowszechniejszych rozpoznań różnicowych nie jest jednak długa.
Pierwszym krokiem w diagnostyce kulawizny jest lokalizacja zaburzenia. Zwierzę należy obserwować podczas chodu i biegu. Badanie palpacyjne kończyn musi być wykonane w pozycji stojącej (przy obarczonych kończynach łatwiej ocenić obrzęk stawu) oraz leżącej.
To pierwszy artykuł z dwuczęściowego cyklu dotyczącego kulawizn u młodych psów, analizujący najczęstsze choroby kończyn piersiowych. W tabeli 1 znajduje się schemat postępowania diagnostycznego w przypadku młodych pacjentów z kulawizną.
Młodzieńcze zapalenie kości (enostoza)
Kulawizna zlokalizowana w różnych kończynach może być objawem młodzieńczego zapalenia kości (panosteitis), czyli enostozy. Zaburzenie dotyczy kości długich psów ras dużych i olbrzymich w wieku 5-18 miesięcy. U chorych zwierząt widoczna jest ostra kulawizna oraz bolesność przy badaniu palpacyjnym kości długich.
W przebiegu enostozy w jamie szpikowej powstaje nowa tkanka kostna. Na zdjęciu RTG obserwuje się plamiste zagęszczenia cienia w obrębie jam szpikowych kości długich. Zmiany chorobowe mogą pojawić się w wielu kościach jednocześnie lub kolejno. U chorych psów stosuje się leczenie objawowe, w tym środki przeciwbólowe. Enostoza zwykle ustępuje sama. Może nawrócić, zwykle jednak w innej kończynie.
Osteodystrofia przerostowa
Jeżeli u szczenięcia rasy dużej lub olbrzymiej w wieku od 3 do 5 miesięcy zmiany chorobowe zlokalizowane są w dalszych przynasadach kości długich, należy wziąć pod uwagę osteodystrofię przerostową. Jest to rzadka choroba o nieznanej etiologii, zwa...
U chorych psów pojawia się ostry obrzęk obwodowych części kończyn, silny ból, gorączka i brak apetytu. Standardowo w leczeniu osteodystrofii przerostowej stosuje się postępowanie wspomagające, leki przeciwbólowe oraz dietoterapię. W ciężkich przyp...