XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Choroby ortopedyczne młodych psów
Kulawizny kończyn miednicznych u młodych psów
Janice Buback
Przywróć chorym psom komfort życia dzięki znajomości zasad rozpoznawania i leczenia kulawizn.
Pierwszy artykuł z tej serii dotyczył najczęstszych przyczyn kulawizny kończyn piersiowych u psów w okresie wzrostu. Ta część omawia kulawizny kończyn miednicznych.
Jak wspomniano w części pierwszej, młodzieńcze zapalenie kości oraz osteodystrofia przerostowa mogą doprowadzić do silnego bólu kości długich i ostrej kulawizny. Obie choroby są jednak samoograniczające się, w związku z czym nie mogą być uważane za jedyną przyczynę zaburzenia w przypadku kulawizn utrzymujących się długookresowo. W tabeli 1 zamieszczonej w pierwszej części artykułu (str. 7) znajduje się schemat postępowania diagnostycznego u młodych psów z kulawizną.
Osteochondritis dissecans
Kulawizna kończyn miednicznych zlokalizowana w stawie skokowym jest najprawdopodobniej objawem osteochondritis dissecans (OCD). OCD stawu skokowego przebiega tak samo jak w innych stawach i zwykle rozwija się u psów dużych ras (np. rottweilerów i labradorów) do 1. roku życia.
Objawy kliniczne OCD stawu skokowego obejmują kulawiznę, obrzęk stawu, zgrubienie przyśrodkowej chrząstki stawowej, krepitację, przeprost ze zredukowanym zgięciem stawu skokowo-goleniowego oraz ból przy omacywaniu.
Na zdjęciach RTG na przyśrodkowej części kości skokowej widoczne są zmiany typowe dla OCD oraz jednocześnie objawy osteoarthritis (ryc. 1).
Leczeniem z wyboru jest otwarta artrotomia, w trakcie której usuwa się wolny fragment chrzęstno-kostny oraz oczyszcza dno ubytku aż do kości podchrzęstnej. Niewielki rozmiar stawu skokowo-goleniowego uniemożliwia wykonanie zabiegu artroskopowego, nawet u dużych psów.
Rokowanie zależy od nasilenia stanu zapalnego w stawie. Zwykle jednak zmiany zwyrodnieniowe nasilają się stopniowo, chrząstka stawowa grubieje, a kulawizna utrzymuje się okresowo.
OCD może również rozwinąć się w stawie kolanowym. W takich przypadkach na zdjęciach RTG obserwuje się spłaszczenie lub ubytek przyśrodkowej części kłykcia bocznego kości udowej (ryc. 2). (Uwaga: należy uważać, by nie pomylić dołu prostowniczego, c...