BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Okulistyka
Choroby oczodołu u psów – przyczyny, diagnostyka i leczenie
Juliet R. Gionfriddo, William C. Aaroe
Wiele chorób może wywoływać objawy okulistyczne, z drugiej zaś strony objawy te w przebiegu różnych chorób mogą być do siebie bardzo podobne. Dlatego niezbędna jest wiedza o tym, na co należy zawracać uwagę oraz w jaki sposób leczyć stwierdzone zaburzenia, by osiągnąć najlepszy wynik u naszych czworonożnych pacjentów.
Do kliniki weterynaryjnej w stanie Kolorado przyprowadzono 8-letnią wysterylizowaną sukę rasy pudel miniaturowy z objawami utrzymującego się od kilku dni obrzęku okolicy prawego oka. Tętno i liczba oddechów były prawidłowe, temperatura ciała pacjenta była jednak nieznacznie podwyższona – do 39,2°C. W badaniu klinicznym nie stwierdzono nieprawidłowości, z wyjątkiem wytrzeszczu prawej gałki ocznej oraz wysunięcia trzeciej powieki, która do połowy przysłaniała rogówkę. Zwierzę wykazywało objawy bólu przy próbie otwierania jamy ustnej.
Objawy kliniczne występujące u tego pacjenta można było przypisać do jednej grupy etiologicznej – chorób oczodołu. Istnieje wiele możliwych przyczyn chorób oczodołu u psów. Należą do nich pozagałkowe zmiany dające tzw. efekt guza (ropień oczodołu, zapalenie tkanek miękkich oczodołu, torbiele, nowotwory), zapalenie mięśni oczodołu oraz obecność zmian naczyniowych.1-20
Zapracowany? Oto streszczenie artykułu
Choroby oczodołu u psów zdarzają się często, ze względu na jego specyficzną budowę anatomiczną u tego gatunku. Wśród licznych, różnych etiologicznie chorób wymienia się między innymi ropnie oczodołu, zapalenie tkanek miękkich oczodołu, torbiele, nowotwory, zapalenie mięśni oczodołu oraz zmiany naczyniowe oczodołu. W zawężeniu prawdopodobnych przyczyn odpowiedzialnych za objawy występujące u pacjenta pomocne są informacje zawarte w historii choroby, dane uzyskane z wywiadu oraz wyniki badania okulistycznego i klinicznego. Przydatne mogą okazać się również badania dodatkowe, takie jak badanie ultrasonograficzne, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Metody leczenia chorób oczodołu są różne. Zależą od rodzaju choroby i obejmują antybiotykoterapię, leczenie przeciwgrzybicze lub postępowanie chirurgiczne. Rokowanie waha się od dobrego do ostrożnego, w zależności od rozpoznania i obranego postępowania leczniczego.
Choroby oczodołu u psów
Choroby oczodołu u psów występują stosunkowo często ze względu na specyficzną budowę anatomiczną oczodołu u tego gatunku.
Psy mają oczodół otwarty, którego dno częściowo buduje kość klinowa i podniebienna, a w pozostałej części – mięśnie oraz tkanka łączna.2,21 Taka budowa anatomiczna pozwala psu na szerokie otwieranie jamy ustnej w chwili połykania zdobyczy, ale pow...