BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Choroby ortopedyczne młodych psów
Choroby ortopedyczne rosnących psów dużych ras
Ed Kane
Szybkie tempo wzrostu u szczeniąt często doprowadza do zaburzeń układu szkieletowego. Odpowiednio zbilansowana dieta może znacznie obniżyć ryzyko młodzieńczych chorób narządu ruchu.
Osteochondroza psów jest grupą różnorodnych chorób narządu ruchu, które rozwijają się u młodych zwierząt w okresie wzrostu. Najczęściej dotyka szybko rosnące szczenięta ras dużych i olbrzymich (np. rottweilery, golden retrievery, dogi niemieckie, nowofundlandy i bernardyny).
W przebiegu osteochondrozy u psów dochodzi do zaburzenia kostnienia macierzy chrzęstnej i pojawienia się ognisk martwicy.1 Ten proces przebiega w chrząstce wzrostowej oraz stawowej rosnącej kości. Jeżeli zmiany obejmują chrząstkę wzrostową, może dojść do zaburzenia wzrostu, np. deformacji kątowych kości długich. Osteochondroza chrząstki stawowej zwykle występuje w stawie ramiennym, kolanowym, skokowym oraz łokciowym.
Jeżeli w następstwie osteochondrozy dojdzie do złuszczenia chrząstki stawowej i kość jest narażona na działanie mazi stawowej, rozwija się ostre zapalenie stawu. W tej sytuacji do stawu są uwalniane fragmenty chrząstki i mediatory zapalenia, co zaostrza procesy zwyrodnieniowe.
Najbardziej typowym okresem ujawniania się chorób narządu ruchu wieku młodzieńczego jest etap wczesnego wzrostu kości przed zamknięciem chrząstki wzrostowej, czyli pierwsze 12 miesięcy życia. Wtedy to układ szkieletowy jest najbardziej wrażliwy na wszelkie fizyczne, żywieniowe i metaboliczne bodźce ze względu na podwyższoną aktywność metaboliczną. Psy ras dużych i olbrzymich są szczególnie narażone ze względu na genetyczny potencjał warunkujący szybki wzrost. Ważnym czynnikiem ryzyka młodzieńczych chorób narządu ruchu psów jest ich rodzinne występowanie.1
Żywienie jako czynnik ryzyka
Badania2-11 analizujące czynniki ryzyka młodzieńczych chorób narządu ruchu, osteochondrozy i osteochondritis dissecans (OCD) u psów wskazują, że samce są bardziej narażone na rozwój OCD w stawie ramiennym. Wśród czynników żywieniowych wymienia się karmienie do woli oraz przekarmianie (szczególnie karmami wysokoenergetycznymi, warunkującymi szybki wzrost), nadmierną podaż wapnia i związków mineralnych oraz zaburzenia stężenia metabolitów witaminy D. Diety wysokoenergetyczne są związane z podwyższonym stężeniem hormonu wzrostu, IGF-1, trijodotyroniny, tyroksyny oraz insuliny.
Składniki odżywcze muszą być podawane w odpowiednich ilościach i proporcjach, które zapewniają optymalny wzrost kości. Nadmierna podaż wapnia i energii w połączeniu z szybkim wzrostem predysponuje psy do rozwoju osteochondrozy. Badania na psach wy...