Behawior
Jak niebezpieczny jest ten pies?
Mindy Valcarcel
Jeśli masz do czynienia z psem, który kogoś ugryzł, i nie jesteś pewny, co powinieneś zrobić, oto kilka wskazówek.
Czy każdy pies, któremu zdarzyło się kogoś ugryźć, to przypadek beznadziejny? Absolutnie nie, mówi Wayne Hunthausen, DVM, dyrektor Animal Behavior Consultations w Westwood, Kansas, i właściciel Westwood Animal Hospital. Jak twierdzi, są cztery kluczowe kwestie, które pozwolą ci ocenić zagrożenie związane z zachowaniem psa w przyszłości i rozstrzygnąć, czy pies może bezpiecznie pozostać w domu.
1. Przewidywalność
Istnieje nadzieja na rozwiązanie problemu z zachowaniem zwierzęcia, jeżeli agresję u psa wywołuje kilka znanych, przewidywalnych czynników, pies wyraźnie ostrzega, zanim ugryzie, a rodzina lub ofiara mają czas na rozpoznanie sygnałów ostrzegawczych i odpowiednie zareagowanie. Korzystna jest też sytuacja, gdy pies w określonych okolicznościach zawsze zachowuje się tak samo. Jeżeli jednak czynniki wywołujące agresję nie są znane, zdaniem dr. Hunthausena powinno się założyć, że pies może ugryźć w każdej chwili.
Dobry znak: istnieją określone, rozpoznawalne czynniki wpływające na zachowanie psa, a zwierzę reaguje na nie w sposób konsekwentny.
Zły znak: czynniki wyzwalające agresję nie są znane, a pies przed ugryzieniem nie wysyła sygnałów ostrzegawczych.
2. Potencjał do powodowania obrażeń
Oczywiście wielkość psa jest istotnym czynnikiem, ważniejsza jest jednak umiejętność kontrolowania siły ugryzienia. Dr Hunthausen twierdzi, że duży pies, który wielokrotnie gryzł różne osoby w różnych sytuacjach, ale powodował jedynie niewielkie o...