BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Chirurgia
Płyn w stawie kolanowym – diagnostyka różnicowa
Daniel Koch
Większość kulawizn kończyny miednicznej powodowana jest przez choroby stawu kolanowego. W trakcie badania radiologicznego i palpacyjnego najczęściej stwierdzaną zmianą jest zwiększona ilość płynu w stawie kolanowym. Badanie manualne oraz radiologiczne pozwala na potwierdzenie jednego spośród kilku stanów patologicznych, które należy uwzględnić w rozpoznaniu różnicowym. Najważniejsze stany chorobowe stawu kolanowego u psów to zerwanie więzadła krzyżowego przedniego i zwichnięcia rzepki. Uszkodzenia łąkotki dotyczą prawie zawsze tylnego rogu łąkotki przyśrodkowej i są następstwem zerwania więzadła krzyżowego. W większości przypadków gromadzenie się płynu wymaga zabiegu chirurgicznego, a rokowanie z reguły jest dobre.
Ogólna ocena stawu kolanowego
Jak wyraźnie pokazują statystyki wydziału weterynaryjnego w Zurychu, kulawizny kończyny miednicznej w przeważającej części powodowane są przez stany patologiczne stawu kolanowego. Analiza ponad 44 tysięcy historii choroby ujawnia, że 2/3 wszystkich kulawizn powodowanych jest chorobami stawu kolanowego (N.N., 2015). Wynika z tego, że istnieje 50-procentowe prawdopodobieństwo, iż przyczyną kulawizny zgłaszanej do leczenia jest choroba stawu kolanowego.
Z punktu widzenia diagnostyki staw kolanowy jest bardzo wdzięcznym stawem. Dostęp do badania palpacyjnego jest bardzo dobry, radiogramy są łatwe do wykonania i oceny, jedynie ocena stanu łąkotek sprawia pewne trudności. Staw kolanowy zadziwiająco dobrze znosi nawet nasilone zmiany zwyrodnieniowe, jest jednak bardzo wrażliwy na niestabilność zarówno w kierunku doczaszkowo-doogonowym, jak i boczną, oraz w przypadkach, gdy rzepka nie jest prowadzona w bruździe rzepkowej. Ruchy ścinające nie pozwalają na przenoszenie znacznych sił ściskających, powodowanych przez siłę grawitacji oraz mięśnie otaczające staw kolanowy, a tym samym na poruszanie się, i powodują silną kulawiznę. W normalnych rodzajach ruchu, jak trucht, kłus bądź galop, staw kolanowy ma zakres ruchu wynoszący od 10 do 25°, co może wydawać się zadziwiająco małą wartością. Dodatkowo w czasie prostowania stawu kolanowego dochodzi do rotacji piszczeli w stosunku do kości udowej nawet o 20° (Fischer i Lilje, 2011).
Jedną z pierwszych reakcji fizjopatologicznych przy chorobie lub uszkodzeniu stawu kolanowego jest gromadzenie się płynu w stawie i ból przy prostowaniu stawu. Zazwyczaj obecność płynu jest łatwo wyczuwalna w badaniu palpacyjnym, doogonowo od więz...