BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Behawior
Pytania i odpowiedzi na temat behawioru kotów – kiedy pokój zmienia się w wojnę
Sarah Heath
Klient skarży się, że jego koty, do tej pory żyjące w przyjaźni, rozpętały w domu wojnę na całego. Jak możesz pomóc? Oto parę przydatnych wskazówek behawiorysty.
Dlaczego dwa koty, które przez lata żyły w zgodzie, nagle zaczynają walczyć?
Koty są wprawdzie zwierzętami socjalnymi, o przeżycie walczą jednak same, a związki, które tworzą, są znacznie mniej trwałe niż te, w które wchodzą obligatoryjnie społeczne gatunki, takie jak psy lub ludzie. Jeżeli koty urządzają „bijatyki”, mimo że wcześniej żyły ze sobą w zgodzie, lekarz weterynarii powinien w pierwszej kolejności upewnić się, czy rzeczywiście tak było.
Napięcia społeczne u kotów są często wyrażane przez zachowania bierno-agresywne, takie jak intensywne wpatrywanie się lub po prostu unikanie przebywania w tym samym miejscu w tym samym czasie. Dopóki nie doszło do fizycznej konfrontacji, właściciele mogli nie zwrócić uwagi na powstanie napięcia między zwierzętami, przez co „bijatyki” wydały im się nagłe i niespodziewane.
Jeżeli nawet koty faktycznie zgodnie egzystują, na co wskazują takie zachowania afiliacyjne jak ocieranie się o siebie i wylizywanie, zawsze istnieje ryzyko, że ta relacja ulegnie pogorszeniu. Naturalne zachowanie społeczne kotów zostawia mało przestrzeni na pogodzenie się, a kruchość społecznych związków tych zwierząt może być niepokojąca dla właścicieli. To, co ludziom wydaje się drobnymi nieporozumieniami, dla stabilnych do tej pory relacji kotów może być wyjątkowo destrukcyjne.
Dla przykładu, jeśli jeden z kotów zostanie zabrany z domu w celu hospitalizacji lub zgubi się i przez pewien czas będzie nieobecny, to po powrocie przyniesie ze sobą nowe i potencjalnie prowokujące zapachy, które mogą przyczynić się do rozpadu wcześniejszej relacji między zwierzętami. W rezultacie koty przestaną rozpoznawać się jako członkowie tej samej grupy społecznej.