Analgezja
Cudownie skuteczne leczenie bólu u kotów – pożegnaj naburmuszonego kota!
Sarah J. Wooten
Może po prostu cały czas coś go bolało? Na szczęście możliwości rozpoznawania i leczenia bólu u kotów są coraz większe.
Wielokierunkowe leczenie bólu poprawia jakość życia pacjenta, buduje dobre relacje z właścicielem i przynosi zyski – twierdzi Ralph C. Harvey, DVM, MS, DACVAA. Dr Harvey przekonywał na niedawnym kongresie naukowym, że kocięta odczuwające ból są bardziej skłonne do zachowań agresywnych i braku łaknienia, czas gojenia się ran ulega u nich wydłużeniu, są bardziej podatne na zakażenia i jeszcze trudniej jest podawać im leki. Ograniczając nieprawidłowe reakcje neuroendokrynne towarzyszące bólowi, można skrócić czas rekonwalescencji, uzyskać lepsze wartości parametrów hemodynamicznych, skrócić czas potrzebny kotu na podjęcie samodzielnego pobierania pokarmu, ograniczyć ryzyko rozwoju immunosupresji, a także zmniejszyć ogólną zachorowalność i śmiertelność w okresie pooperacyjnym. Wszystko to z korzyścią dla kota. Dla jego właściciela. Dla lekarza weterynarii. Dla jego zespołu. Poniżej przedstawiono siedem sposobów na lepszą opiekę przeciwbólową dla kotów.
1. Udoskonalone techniki delikatnego przytrzymywania kotów
Dr Harvey mówi, że lekarze weterynarii mogą korzystać z przyjaznych dla kotów technik poskramiania, na przykład tych opracowanych przez Sophię Yin, DVM, MS. Zbiór filmów nagranych przez dr Yin, pokazujących sposoby przytrzymywania zwierząt ograniczające ich niepokój i ból, są dostępne na YouTube oraz na jej stronie internetowej (drsophiayin.com). Do niektórych metod delikatnego przytrzymywania zwierząt można zaliczyć:
- Zapewnienie ochrony poprzez zawinięcie w ręczniki i specjalne ubranka, takie jak ThunderShirt, które wywierają działanie uspokajające, a jednocześnie chronią osobę przytrzymującą zwierzę przed obrażeniami.
- Zdejmowanie górnej połówki kontenera zamiast wytrząsania kota z kontenera na stół.
- Delikatne przenoszenie kota w kontenerze, tak aby zwierzę nie przewracało się w środku – to nie wahadełko!
- Unikanie chwytania za kark lub rozciągania kota z uwagi na potencjalnie nierozpoznaną chorobę zwyrodnieniową stawów (obecną u większości kotów w starszym wieku – przypomina dr Harvey).
- Stosowanie syntetycznych kocich feromonów policzkowych, takich jak Feliway (Ceva). Dr Harvey tłumaczy, że dzięki Feliway koty mają poczucie, że znajdują się w bezpiecznym środowisku, które zostało już przez nie oznakowane. Jednocześnie dr Harvey przestrzega, aby odczekać, aż alkohol wywietrzeje (około 15 minut), zanim wystawi się kota na działanie Feliway, ponieważ koty często nie lubią zapachu alkoholu.