BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Żywienie
Dodatki żywieniowe poprawiające sprawność ruchową – co oprócz chondroityny i siarczanu glukozaminy?
Joseph Bartges, Donna M. Raditic
Czy możemy zalecać właścicielom stosowanie postępowania żywieniowego w ramach leczenia psa z chorobą zwyrodnieniową stawów (osteoarthritis)? Obecnie dostępnych jest wiele dodatków żywieniowych przeznaczonych dla takich pacjentów.1-5 Stosowanie diet i dodatków w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów wzbudza coraz większe zainteresowanie zarówno w dietetyce człowieka, jak i dietetyce weterynaryjnej.
Ponieważ prawidłowe żywienie jest podstawą zdrowia, całkowicie naturalne są pytania ze strony właścicieli o możliwość zastosowania konkretnych pokarmów w celu poprawy sprawności ruchowej psa cierpiącego na chorobę zwyrodnieniową stawów. Lekarz praktyk powinien być w stanie ocenić deklaracje i wskazania znajdujące się na etykietach produktów leczniczych i suplementów diety, aby móc sformułować konkretne zalecenia żywieniowe, uzupełniające postępowanie farmakologiczne u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów.
Dodatki pokarmowe można znaleźć w karmach i przekąskach dla zwierząt, są także oferowane w postaci tabletek bądź przysmaków do żucia, których opisy często sugerują efekt terapeutyczny lub korzyści dla psa z chorobą zwyrodnieniową stawów. Bardzo niewiele spośród nich zostało jednak przebadanych w sposób kontrolowany, a jeszcze mniej zbadano pod względem skuteczności u psów z chorobą zwyrodnieniową stawów. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd dowodów naukowych i badań nad wykorzystaniem dodatków pokarmowych u psów z osteoarthritis.
S-adenozylometionina
S-adenozylometionina (SAMe) jest kosubstratem zaangażowanym w reakcje transmetylacji, transsulfuracji i aminopropylowania, które zachodzą przede wszystkim w wątrobie. W kontrolowanych badaniach u ludzi z chorobą zwyrodnieniową stawów preparat SAMe był równie skuteczny jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i skuteczniejszy niż placebo w zmniejszaniu bólu oraz poprawie czynności motorycznych, przy niższym prawdopodobieństwie wystąpienia działań niepożądanych.6,7 W jednym badaniu stwierdzono jednak brak różnicy pomiędzy SAMe a NLPZ i lekami przeciwzapalnymi.8 Przegląd opublikowanych badań dał niejednoznaczne wyniki, a dowody skuteczności preparatu były ograniczone z powodu uwzględniania w nim małych badań o wątpliwej jakości.9 Nie opublikowano wyników badań klinicznych u psów, badanie in vitro wykazało jednak, że SAMe niekorzystnie wpływa na żywotność chondrocytów.10 SAMe może obniżać stężenie mediatorów zapalnych, zwiększać stężenie przeciwutleniającego glutationu, działać chondroprotekcyjnie i utrzymywać metylację DNA.11