XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Okulistyka
Sześć błędów w leczeniu oczu, które być może popełniasz
B. Keith Collins
Często wahasz się, czy przepisać leki przeciwwirusowe? Albo podczas badania okulistycznego oceniasz dokładnie tylko jedną gałkę oczną? Upewnij się, czy nie popełniasz tych oraz pozostałych błędów przedstawionych w poniższym artykule.
Uściślijmy pewne kwestie. Czy jest to sześć najgorszych błędów, jakie kiedykolwiek widziałem? Nie. Czy są to błędy najczęściej popełniane przez lekarzy weterynarii? Niekoniecznie. Dziesięciu różnych okulistów prawdopodobnie stworzyłoby dziesięć różnych list (niektóre wymienione błędy pewnie by się pokrywały). Zamiast tego lista obejmuje sześć błędów, z którymi spotykałem się najczęściej w ciągu 33 lat prowadzenia egzaminów i konsultacji telefonicznych z innymi lekarzami weterynarii.
1. Wstrzymywanie się z podaniem leków przeciwwirusowych
Częstym problemem u kotów jest zapalenie spojówki i owrzodzenie rogówki. Koci herpeswirus (FHV) jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną zapalenia spojówki u tego gatunku, a już z całą pewnością najczęstszą przyczyną owrzodzenia rogówki. Ponieważ większość kotów jest narażona na działanie FHV w pewnym momencie swojego życia, pragmatyczne podejście polega na założeniu, że u kotów wykazujących takie objawy występuje zakażenie herpeswirusowe, dopóki nie potwierdzi się innej przyczyny.
U kotów z owrzodzeniem rogówki miejscowe leczenie przeciwwirusowe należy rozpocząć od razu. Powinno się też rozważyć je u kotów z zapaleniem spojówki, które w ciągu kilku dni nie zareagowały na leczenie antybiotykiem. Chociaż leki przeciwwirusowe nie zostały zatwierdzone do stosowania u kotów, kilka jest powszechnie używanych. Idoksurydyna roztwór 0,1% oraz cydofowir roztwór 0,5% nie są dostępne pod postacią komercyjnych preparatów w handlu, ale można zamówić lek sporządzony w aptece. Lokalne apteki powinny dysponować zarówno roztworem 1% triflurydyny (Viroptic – Monarch Pharmaceuticals), jak i tabletkami famcyklowiru (Famvir – Novartis).
Leczenie rozpoczynamy od podania idoksurydyny do chorego oka bądź obu oczu cztery razy dziennie po kropli, ponieważ jest ona najtańsza, zwykle dobrze tolerowana przez koty oraz skuteczna. Istnieją badania potwierdzające, że stosowanie dwa razy dziennie kropli cydofowiru jest równie skuteczne jak stosowanie cztery razy dziennie idoksurydyny, ale jest droższe. Doustny famcyklowir jest bezpieczny w dawce 40 mg/kg m.c. trzy razy na dobę. Wielu okulistów jednak zamiast dawkowania leku w mg/kg m.c. zaleca po prostu podanie 62,5 mg lub 125 mg dwa razy na dobę. W sprzedaży dostępne są tabletki 125 mg oraz 250 mg. W trudno leczących się przypadkach można łączyć leczenie miejscowe z leczeniem ogólnym.