Onkologia
Uzbrój się po zęby do walki z guzami jamy ustnej u zwierząt
Sarah J. Wooten
Ten straszny moment, kiedy zaglądasz do jamy ustnej zwierzęcia i widzisz coś, co może być guzem. Czy masz już na końcu języka poniższe pytania? My mamy odpowiedzi, których udzieliła onkolog weterynaryjny dr Laura Garrett.
Czy ten twór w jamie ustnej to przerost dziąsła, czy guz? Czy powinieneś go po prostu przyciąć za pomocą ostrza, czy też wskazana jest znacznie poważniejsza operacja? Jakie badania diagnostyczne należy wykonać, kiedy zauważasz twór tkankowy w jamie ustnej podczas zabiegu oczyszczania zębów? W niniejszym artykule wykładowca kongresów CVC Laura D. Garrett, DVM, DACVIM (onkologia), odpowiada na te i inne pytania.
Jakie nowotwory występują najczęściej w jamie ustnej?
U psów najczęstszym typem guza w jamie ustnej jest rak kolczystokomórkowy (SCC), włókniakomięsak, czerniak oraz szkliwiak akantotyczny (zwany wcześniej nadziąślakiem akantotycznym).
SCC, włókniakomięsak oraz czerniak są miejscowo inwazyjne, ale różnią się znacznie pod względem przerzutowania – mówi dr Garrett. Niemal wszystkie czerniaki jamy ustnej są złośliwe i wysoko przerzutujące. Z kolei włókniakomięsak jamy ustnej daje przerzuty bardzo rzadko. SCC w jamie ustnej różni się zdolnością do tworzenia przerzutów – SCC migdałków często przerzutują do regionalnych węzłów chłonnych, SCC języka ma niższą częstość przerzutowania, a SCC żuchwy lub szczęki właściwie nie dają przerzutów.
Szkliwiak akantotyczny nacieka miejscowo kość, rośnie bardzo wolno, ma tendencję do wznowy, jeżeli nie zostanie kompletnie wycięty, i może stać się bardzo duży – ale nie tworzy przerzutów.
Psy, które trafiają do gabinetu z guzem jamy ustnej, są zazwyczaj w średnim wieku lub starsze. Guzy jamy ustnej u młodszych psów są rzadkie, ale mają tendencje do wyższego stopnia złośliwości. Jedynym wyjątkiem jest brodawkowy SCC, który można wyleczyć za pomocą wycięcia lub napromieniania.