XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Endokrynologia
Niedoczynność tarczycy u psów – aktualne dane na temat uzupełniania hormonów i monitorowania
Jennifer Gaumnitz
Nuda... Przecież ty już wiesz, jak leczy się niedoczynność tarczycy u psów. O co więc chodzi? O wiele! Włączając w to fakt, że możesz przedawkować lewotyroksynę. Dr Bruyette przedstawia najnowsze i najważniejsze informacje na temat niedoczynności tarczycy u psów.
Podczas sesji na temat niedoczynności tarczycy na konferencji CVC w Kansas (obecnie Fetch dvm360) David Bruyette, DVM, DACVIM, zapytał uczestników, jak stosowali terapię zastępczą z wykorzystaniem hormonów tarczycy i w jaki sposób monitorowali leczone psy. Po wysłuchaniu odpowiedzi zażartował: „I to jest właśnie problem.”
A zatem, jak dr Bruyette zalecałby, abyś leczył i monitorował psa z niedoczynnością tarczycy?
Dawkowanie raz dziennie... Na pewno?
Przez ponad pół wieku zalecaną zasadą dawkowania zastępczych hormonów tarczycy było podawanie lewotyroksyny dwa razy dziennie w ilości 20 µg/kg m.c. Wydaje się jednak, że ta dawka nie opierała się na żadnym konkretnym badaniu naukowym. Jak mówi dr Bruyette, pojawiła się ona w cudowny sposób w pierwszym wydaniu „Current Veterinary Therapy”. Dopiero wiele lat później dr Duncan Ferguson zdecydował się przeprowadzić badanie, które miało rozstrzygnąć, czy rzeczywiście jest to najlepsza dawka. Badanie potwierdziło, że dawka 20 µg/kg m.c. jest właściwa. Wykazało ono jednak również, że lek powinien być podawany raz, a nie dwa razy dziennie.
Co zrobić z psami otrzymującymi obecnie hormon dwa razy dziennie?
Jeśli masz klientów, których psy przyjmują codziennie dwie tabletki lewotyroksyny i chcesz zmienić dawkowanie na jednorazowe w ciągu dnia, to w jaki sposób powinieneś przekazać im tę informację?
Większość właścicieli nie będzie miała problemu z nowymi wytycznymi. Rozumieją, że medycyna się rozwija i dawkowanie leków ulega zmianie zgodnie z najnowszymi badaniami. Należy wytłumaczyć klientowi, że poprzednia dawka opierała się na dawniej opublikowanych wytycznych, a ty starasz się ciągle kształcić i być na bieżąco z najnowszymi danymi. W oparciu o aktualne informacje zalecasz zmianę w dawkowaniu.
Jeżeli jednak klient jest zdezorientowany i sprzeciwia się zmianie, zdaniem dr. Bruyette psu nie zaszkodzi dalsze podawanie tabletek dwa razy dziennie. Dawkę wieczorną pies wydali. Nie zrobi mu to krzywdy. Dr Bruyette zaleca, by u każdego nowo zdiagnozowanego psa rozpoczynać podawanie leku raz dziennie, ale decyzja dotycząca przejścia z dawkowania dwa razy dziennie na jednorazowe u obecnych pacjentów należy do ciebie i klienta.