XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Urologia
Postępowanie w nagłych przypadkach urologicznych u kotów
Sarah J. Wooten
Zachowaj te informacje – przydadzą ci się w dniu, w którym w drzwiach twojej lecznicy stanie kot z ostrą azotemią. Będziesz szczęśliwy, że masz wsparcie.
Pacjent jest we wstrząsie i ma obniżoną temperaturę ciała. W badaniu krwi wszystkie parametry nerkowe odbiegają od normy. Stężenie potasu sięga sufitu. Płyn z otrzewnej zawiera podwójną ilość kreatyniny w porównaniu z jej wartością we krwi. Nie zalecaj jeszcze eutanazji! Alessio Vigani, DVM, PhD, DACVECC, wykładowca na kongresach Fetch dvm360, mówi, że możesz ustabilizować i uratować kociego pacjenta z nagłym ostrym stanem układu moczowego.
Po pierwsze – czy to pęknięcie?
W każdym przypadku nagłego ostrego stanu związanego z układem moczowym po założeniu dojścia dożylnego i pobraniu krwi do badania musisz wykluczyć przerwanie ciągłości lub niedrożność dróg moczowych. Tacy pacjenci zdecydowanie różnią się od innych ostrych przypadków urologicznych, na przykład odmiedniczkowego zapalenia nerek. Pęknięcie ma też zdecydowanie lepsze rokowanie niż inne ostre przypadki chorób układu moczowego, więc koniecznie najpierw ustal dokładne rozpoznanie!
Trochę szybkich danych
- Aż do 40% stanów nagłych związanych z układem moczowym u kotów jest spowodowanych niedrożnością lub pęknięciem (badania niepublikowane).
- U prawie połowy kotów z azotemią jest ona spowodowana niedrożnością.
- 11% kotów z urazem miednicy ma również uraz dolnych dróg moczowych.1
Konieczne jest przeprowadzenie rozmowy z właścicielem na temat ryzyka i zalecenie wykonania badania ultrasonograficznego jamy brzusznej lub badania z dożylnym podaniem środka cieniującego w celu wykluczenia pęknięcia oraz niedrożności dolnych dróg moczowych.
Jak mówi dr Vigani, to, że pęcherz moczowy jest wyczuwalny palpacyjnie, nie wyklucza w żadnym przypadku jego pęknięcia. Podczas ustalania rozpoznania nie należy więc polegać jedynie na badaniu palpacyjnym.
Dr Vigani twierdzi również, że jedyne zagrażające życiu stany związane z niedrożnością lub pęknięciem któregoś odcinka układu moczowego to hiperkaliemia i wstrząs. Jeżeli u twojego pacjenta problem z układem moczowym polega na niedrożności albo pęknięciu wymagającym szycia chirurgicznego, musisz ustabilizować zwierzę, zanim podejmiesz się wykonania znieczulenia ogólnego. Przed poddaniem pacjenta z azotemią znieczuleniu oceń stężenie potasu.
Śmiertelność związana z obecnością moczu w jamie otrzewnej zdecydowanie ulega zmniejszeniu, jeżeli znieczulenie przeprowadzane jest po ustabilizowaniu stanu pacjenta i powrocie stężenia potasu do normy. Dr Vigani uważa wręcz, że znieczulanie kotów...