XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Kardiologia
Postępy w diagnostyce chorób serca kotów
Brent Aona, Darcy Adin
Rozpoznawanie chorób serca u kotów często sprawia trudności i wymaga zestawienia informacji z wywiadu, badania klinicznego, badań laboratoryjnych, elektrokardiografii, badań obrazowych oraz badań pod kątem chorób ogólnych. W poniższym artykule przedstawiamy dwa przypadki kliniczne. W jednym z nich występowały objawy kliniczne choroby serca, a w drugim takich objawów nie stwierdzono. Podkreśla to znaczenie indywidualnie dopasowanych badań diagnostycznych w rozpoznawaniu chorób serca kotów.
Opis przypadków
Przypadek 1. – Tux
Tux to czteroletni kastrowany samiec kota domowego, który został przyprowadzony na planowe szczepienie. W badaniu klinicznym nie stwierdzono istotnych zmian, z wyjątkiem szmeru skurczowego stopnia II/VI przymostkowo po stronie lewej, który wcześniej nie występował. Jakie powinny być zalecenia w tym przypadku?
Przypadek 2. – Elvis
Elvis to ośmioletni kastrowany samiec kota domowego długowłosego, który trafił na wizytę z powodu trudności w oddychaniu zaobserwowanych przez właściciela po raz pierwszy tego samego dnia rano. W czasie skróconego badania klinicznego stwierdzono miarowy częstoskurcz (220 uderzeń/min), duszność, bladość błon śluzowych i hipotermię (37,2°C). Szmery oddechowe były zaostrzone w dogrzbietowych polach płucnych oraz stłumione dobrzusznie. Nie występował szmer sercowy. Jakie powinny być zalecenia w tym przypadku?
Badanie kliniczne
Badanie kliniczne, pomimo że jest niezwykle istotne, nie powinno stanowić jedynej podstawy do stwierdzania lub wykluczania choroby serca u kotów. Szmer sercowy to ważny wskaźnik sugerujący chorobę serca, samo osłuchiwanie może jednak wprowadzić lekarza w błąd przy badaniu kotów pod kątem choroby serca. Szmery sercowe mogą być obecne zarówno u kotów z chorobą serca, jak i tych, u których takiej choroby nie stwierdzono. Szacuje się, że do 50% wszystkich szmerów sercowych u kotów występuje przy braku pierwotnej choroby serca.1 U kotów często też może występować choroba serca, niejednokrotnie zaawansowana, której nie towarzyszy szmer sercowy.
Choroby serca kotów mogące doprowadzić do zastoinowej niewydolności serca
- Kardiomiopatia przerostowa
- Kardiomiopatia restrykcyjna
- Kardiomiopatia rozstrzeniowa
- Kardiomiopatia niesklasyfikowana
- Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory
- Choroba płatków zastawek
- Wady wrodzone
Uwagi do przypadków klinicznych: obecność wcześniej niewystępującego szmeru sercowego u Tuxa nie oznacza pojawienia się choroby serca, ale wymaga dokładniejszego zbadania. Z kolei brak szmeru sercowego u Elvisa nie wyklucza choroby serca.